Tréma, nervozita a strach z neúspěchu. Ale také zvědavost a odhodlání. Tím vším procházejí od včerejška studenti čtvrtých ročníků středních škol. Začal totiž čtyřdenní kolotoč generální zkoušky státních maturit.

Generálka středoškoláky prověří nejen ve vědomostech, ale také ve výdrži. U zkoušek je totiž zakázané pití, jídlo i odchod na toaletu. „Nemůžeme vůbec nic. Při zkoušce, která trvá hodinu, jsme bez pití sice vydrželi, ale čekají nás další testy, které trvají déle, než pouhých šedesát minut,“ sdělil své dojmy ze včerejší první zkoušky maturant berounského gymnázia Václav Šimáček.

Někteří studenti snášeli zákaz toalet velmi špatně. „Nemohla jsem se dočkat konce zkoušky. Potřebovala jsem na záchod a nemohla jsem se soustředit na odpovědi,“ uvedla dívka.

Omezení, která generální zkoušku maturit doprovázejí, se nelíbí nejen studentům, ale i lékařům. „Když chlapci a dívky nemohou pít, ani odejít na toaletu, nemohou se zcela soustředit. Ze zdravotního hlediska je takové opatření nesmyslné. Studenti jsou tak vystaveni zbytečnému stresu,“ konstatovala lékařka Daniela Štorchová.

Lékařka doporučuje,aby maturanti mohli pít například z průhledných lahví, u kterých bude zřejmé, že na jejich obalu nebudou žádné poznámky.

Prvním dnem generálky státních maturit si prošli téměř všichni berounští gymnazisté. „Nedostavil se pouze jeden žák. To je velmi dobré. Je vidět, že si zkoušku chtěli žáci vyzkoušet,“ uvedl ředitel Gymnázia Joachima Barranda Beroun Stanislav Lidinský.