Třináct studentů berounského gymnázia a jedna profesorka posílili včerejší skupinu dárců krve v hořovické transfúzní stanici. Přestože nejstarším gymnazistům bylo devatenáct let, někteří z nich darovali nejcennější tekutinu už potřetí.

Mezi gymnazisty se však našli i nováčkové. „Netěším se, ale snad to zvládnu. Výhodou je, že jdeme celá parta, podpoříme se navzájem. Kdybych měla podstoupit odběr sama, asi bych se rozmýšlela,“ uvedla před odběrovou místností studentka Kateřina Svobodová.

Čtyřletá tradice

Dárcovství krve má na Gymnáziu Joachima Barranda minimálně čtyřletou tradici. „Nejdříve jsme jezdili do Prahy. Od loňského února se naším cílem staly Hořovice,“ sdělila profesorka berounského gymnázia Marie Šťěpničková, která studenty na trasfúzní stanici pravidelně doprovází a také daruje krev, nebylo tomu jinak ani včera.

Hořovická transfúzní stanice provádí odběry od pondělí do pátku, a to po telefonickém objednání na čísle 311 542 225, nebo po obdržení pozvánky. Intervaly mezi jednotlivými týdny by měly být nejméně deset týdnů. Ženy mohou darovat krev maximálně čtyřikrát ročně, muži pětkrát.

Průvodce pro prvodárdce

- v evidenci je třeba předat občanský průkaz a kartu ZP (kdo daroval krev jinde, odevzdá průkazku dárce)
- dárce vyplní dotazník
- po vyzvání dárce přijde do evidence k identifikaci, k zapsání do registru dárců krve a k odběru krevního vzorku na vyšetření krevního obrazu
- občerstvení v čekárně
- vyšetření lékařem
- dárce si před odběrovým boxem omyje předpokládané místo vpichu,
- vlastní odběr trvá 5 – 7- minut
- po odběru dárce obdrží omluvenku, stravenku a vitamíny
- potvrzení na cestovné dle vzdálenosti bydliště si dárce vyzvedne v pokladně v přízemí hlavní budovy
- průkazka dárce krve přijde na adresu do týdne
- potvrzení na odpočet daní se vydává souhrnně za celý kalendářní rok od 1.11 do 28.2. následujícího roku