Sobota 5. března 2011 7,45 hodin. Před školou se začínají shromažďovat první nedočkavci s rodiči, kteří se těší na týdenní pobyt v Krkonoších, v Temném Dole v Horním Maršově na chatě Honzík. Sem jezdíme již několik let. Rodinné prostředí nám zdejší pobyt velice zpříjemňuje. Dřevěná horská chata s hodným panem správcem, výborná česká babiččina kuchyně, o kterou se stará maminka pana správce, útulné pokoje a hlavně sjezdovka, která je jenom pro nás. A s námi jsou zde naši starší kamarádi, lyžařští instruktoři, zdravotnice a vychovatelé.

No prostě, jarní prázdniny na horách nemají chybu. Odjíždíme z Berouna, kde je již skoro jaro. Příjezdem do Horního Maršova se vše rázem mění, a začíná zde opět zima – se sněhem i mrazem a se vším, co k zimě patří. Převážná část dětí lyžuje, někteří se zdokonalují, ale je zde i řada těch, kteří na lyžích ještě nikdy nestála. Další část dětí tvoří snowboardisté, ať již pokročilí nebo začátečníci.

Krom toho i dva bobující. Ale to vůbec nevadí. Na sjezdovce přímo před Honzíkem je pro nás místa dost. Nejprve odnosit věci k lanovce, potom vyfunět veliký kopec k chatě, kde nás čeká pán správce, který nás vítá a přeje krásný pobyt. Odcházíme do chaty, přezouváme se a již jsme zváni na dobrou gulášovou polévku, abychom se trochu zahřáli. Mezi tím se přiváží osobní věci a lyže, my se zabydlujeme. Uložíme si na pokoji své osobní věci a převlékáme se. Následuje první seznámení s kopcem. Někteří jdou hned lyžovat, nebo snowboardovat a někteří se kochají zimní přírodou, bobují nebo se kloužou na ledovém plácku. Asi po hodince odcházíme do chaty, následuje hygiena a příprava na večeři.

Po večeři odcházíme do klubovny a zde zahajujeme náš týdenní pobyt. Seznamujeme se s programem, připomínáme si, co smíme a co ne, co nás všechno tady vůbec čeká. První večer je seznamovací, hrajeme hry a hledáme si nové kamarády. A tak plyne den co den skoro stejně. Dopoledne a odpoledne na sjezdovce, večer hry a soutěže na klubovně. Strava pětkrát denně, hygiena, několik málo času osobního volna a zase noční klid. Nabrat síly na příští den. Krom toho zdatní lyžaři se svými instruktory dvakrát během pobytu navštíví sjezdovku na Černé hoře.

Jedno volnější odpoledne, které věnujeme všichni radovánkám na sněhu – bobování, stavíme sněhuláky a řádíme, abychom si sněhu dosyta užili.

Další akcí, která proběhla v podvečer 8. března, byla i beseda s ochráncem přírody Krkonošského národního parku o floře i fauně, o ochraně přírodních krás Krkonoš.

V závěru našeho pobytu proběhly i závody na lyžích – obří slalom, závody snowboardistů, ale také závody na bobech. Všechno vyhodnotit, předat diplomy a malé věcné ceny. Krom toho vyhodnocujeme i hry, které jsou vedeny až do úplného finále – Twister, obouvání židličky a souboj slepých rytířů. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na bodování úklidu na pokojích. Vždyť pořádek musí být. A jaké jsou výsledky?

Soutěž v obouvání židličky:
Starší kategorie:
1. místo – Tomáš Mikloszy
2. místo – Anička Hirnerová
3. místo – Aneta Čuporiová
Mladší kategorie:
1. místo – Šimon Lehký
2. místo – Hynek Černý
3. místo – Míša Pitrová

Soutěž Twister:
Starší kategorie:
1. místo – Patrik Nejepsa
2. místo – Aneta Čuporiová
3. místo – Daniel Černohorský
Mladší kategorie:
1. místo – Jakub Eisenhamer
2. místo – Míša Pitrová
3. místo – Martin Micka

Souboj slepých rytířů:
Mladší kategorie:
1. místo – Šárka Chemická
2. místo – Hynek Černý
3. místo – Filip Záveský
Starší kategorie:
1. místo – Amálka Mašková
2. místo – Anička Hirnerová
3. místo – Daniel Černohorský

V bodování úklidu:
1. místo – Hirnerová, Marie Mašková, Amálka Mašková
2. místo – Filip Záveský, Pavel Novák, Jakub Eisenhamer, Adam Potůček
3. místo – Vojta Kašička, Martin Micka, Jakub Šíma, Jiří Veselý
Chlapci nás všechny mile překvapili.

Výsledky závodů:
Kategorie starší chlapci – obří slalom:
1. místo – Patrik Nejepsa
2. místo – Tomáš Mikloszy
3. místo – Daniel Černohorský
Kategorie starší děvčata – obří slalom:
1. místo – Aneta Čuporiová
2. místo – Eliška Zajícová
3. místo – Markéta Budilová
Kategorie mladší chlapci – obří slalom:
1. místo – Adam Potůček
2. místo – Hynek Černý
3. místo – Filip Nejepsa
kategorie mladší děvčata – obří slalom:
1. místo – Míša Pitrová
2. místo – Sabina Křížková
3. místo – Marie Mašková

Snowboard:
Kategorie chlapci:
1. místo – Patrik Nejepsa
2. místo – Šimon Lehký
3. místo – Jiří Veselý
Kategorie děvčata:
1. místo – Aneta Čuporiová
2. místo Amálka Mašková
3. místo – Míša Pitrová

Soutěž v jízdě na bobech:
Mladší kategorie:
1. místo – Vojta Kašička
2. místo – Amálka Mašková
3. místo – Míša Pitrová
Starší kategorie:
1. místo – Adéla Seidlová
2. místo – Tomáš Mikloszy
3. místo – Markéta Budilová

Poslední večer byl věnován velkému loučení. Vyhodnotili jsme celkový pobyt na horách, rozdali diplomy a odměny, poděkovali personálu chaty a pak následovala diskotéka. Večerka byla o nějakou tu minutku posunuta a my si užili diskotanců.

A co říci závěrem? V sobotu 12. března nastal čas, kdy jsme se navzájem rozloučili s personálem, naložili osobní věci a krátce po poledni nastoupili do autobusu a nabrali směr Beroun. Všem účastníkům se zde moc líbilo a již se těšíme na příští rok, až budou zase jarní prázdniny. Ale jen aby byl sníh.

Nejlépe vyjádřila pocity jarních prázdnin Lenka Jakubíčková verši:

My jarní prázdniny máme,
na výlet do hor se dáme.
Jezdíme tam každý rok,
ten čerstvý vzduch, je pro nás šok.
Skvělého správce tam máme,
proto mu malý dáreček dáme.

Květa Hrbáčková, vychovatelka ŠD Beroun – Závodí