V pátek již vše vypadalo, že v pondělí odboráři znepříjemní lidem cestu do zaměstnání a do škol. Doprava měla zamrznout hlavně ve velkých městech, ale zasáhnout měla celou republiku, Berounsko nevyjímaje. Neměly jet vlaky, mluvilo se o blokádách hlavních silničních tahů.

Lidé si narychlo zajišťovali náhradní dopravu do zaměstnání. Většinou vlastním autem. U zaměstnanců v pátek žádali o shovívavost, kdyby na začátku nového pracovního týdne dorazili do práce později.

Jenže o víkendu začali odboráři couvat a ještě do nedělního dopoledne nebylo jisté, zda stávka v pondělí vůbec bude. „Jsme rukojmí odborářů a to se mi vůbec nelíbí,“ stěžoval si Václav Marek, který z Berouna jezdí vlakem každý den do Prahy. „Rozhodl jsem se jet v pondělí autem, stávka nestávka. Vlaky nejezdí na čas téměř nikdy, desetiminutová zpoždění jsou na denním pořádku. Až budou služby na úrovni, pak ať si každý stávkuje,“ rozčiloval se Václav Marek.

Jsou ale lidé, kteří se odborářů a stávky zastávají. „Podívejte se, co zmohli stávkou a protesty lékaři. Třeba se jim podaří také něco změnit. Vždyť bojují i za nás. Ani já nechci přijít o zaměstnanecké benefity,“ konstatovala paní Martina z Králova Dvora.

Zástupci odborů se včera nakonec dohodli, že se stávka přesune se z pondělí na čtvrtek 16. června.