Na zvýšenou ochranu před slunečními paprsky by měli myslet také ti, kteří se chystají k moři. Nejvíc by se měli chránit děti a lidé s citlivou pokožkou. „U moře jsem se spálil. Celý den jsem se koupal a na ramenou mi naskákaly puchýře. Moc mě to bolelo i při cestě domů z dovolené,“ stěžoval si osmiletý Tomáš.

Pro kůži je nejhorší spálení do červena. „Při současné nabídce ochranných prostředků a dobré dostupnosti informací je spálení kůže od slunce úplně zbytečné. Červená kůže a puchýře znamenají už druhý stupeň spálení,“ upozorňuje Kateřina Táborská z berounské kožní ordinace. „Pro děti do sedmnácti let znamená spálení sluncem větší riziko než pro dospělé. Lidem hrozí mimo jiné vznik kožních nádorů, ať už méně maligních, nebo těch nejzhoubnějších kožních nádorů, což jsou melanomy,“ doplnila lékařka.

Záleží na fototypu. „Podle množství pigmentu v kůži se lidé rozdělují na čtyři fototypy. Délku pobytu na slunci určuje právě typ kůže. Nejvíce by se měli chránit lidé se světlou pokožkou. Ochranu před sluncem volíme i podle zeměpisného pásma, ve kterém se právě nacházíme,“ upřesnila Kateřina Táborská. „Záleží i na tom, jestli jsou lidé na slunci nárazově, nebo jestli například pracují jako stavební dělníci a slunečním paprskům se vystavují téměř celý den. U nich musí být ochrana daleko intezívnější,“ radí lékařka z Berouna.

Ochranné prostředky se nanáší na čistou kůži. „Minimálně 30 – 45 minut před pobytem na slunci. Je důležité natřít všechna místa, která nejsou chráněná oděvem. Účinnější jsou voděodolné krémy. Nikdo by se však neměl spoléhat na jejich 24 hodinovou účinnost. Tyto prostředky je třeba aplikovat nejméně dvakrát denně,“ doplňuje Kateřina Táborská.

Nejlepší ochranu zajistí minerální krémy. „Po jejich nanesení zůstane na kůži bílý filtr. Pro dospělé by se tyto krémy mohli zdát nekomfortní, ale ochranné prostředky s minerály odblokují sluneční záření z velké většiny ještě před tím, než vstoupí do kůže,“ uzavřela kožní lékařka Kateřina Táborská.