Unikátní výstavou se město Beroun v těchto dnech prezentuje v budově zastoupení Středočeského kraje v Bruselu. Rozsáhlá expozice nazvaná Beroun – moderní královské město zde bude k vidění až do konce dubna. Beroun se tak stal čtvrtým městem v pořadí, které v Bruselu vystavuje.
„Pokračujeme tak v prezentaci středočeských měst, jejichž život chceme přiblížit našim obchodním partnerům, pracovníkům Evropské komise a dalším lidem, žijícím v belgickém hlavním městě,“ řekl při slavnostním zahájení výstavy ředitel středočeského zastoupení Petr Hnízdo.


Slavnostní vernisáže se zúčastnilo 70 hostů, kteří jako první zhlédli 12 informačních panelů, které představily město a jeho projekty, z nichž některé byly financovány z fondů Evropské unie. „Během uplynulých pěti let se nám podařilo získat z Evropské unie 355 milionů korun na naše městské projekty. Jsme proto rádi, že výsledky naší práce můžeme představit právě v Bruselu. Ze všeho nejvíce si ale vážíme pomoci, kterou nám Evropská unie poskytla po povodních v roce 2002. Právě na těchto krizových projektech jsme se naučili, jak splnit náročné požadavky bruselských úředníků,“ řekl berounský starosta Jiří Besser.


Kromě informačních panelů zde na návštěvníky čekala řada zajímavostí jako fosílie a krápníky z Koněpruských jeskyní, tradiční berounská keramika či fotografie členů amatérského sdružení Berounští fotorici Vladimíra Kasla a Jiřího Semráda. Na výstavě se prezentovali i podnikatelé, a tak nemohly chybět výrobky ze sklárny Rückl Crystal, jedenáctistupňový ležák z rodinného pivovaru Berounský Medvěd ani víno od karlštejnských vinařů. Hosté obdrželi na památku průvodce po městě, miniaturu berounské keramiky od Vladimíra Izbického a perníkového trilobita od Jindřišky Dvořákové.