„Otevření Muzea keramiky je vlastně jedním z dárků pro obyvatele Berouna k letošnímu 750. výročí od první písemné zmínky o městě," uvedla během zahájení starostka Berouna Šárka Endrlová.

Oficiální otevření muzea se odehrálo na přilehlé zahradě, která náleží k domu a která také prošla zásadní úpravou. Dnes tu najdete příjemné místo k odpočinku i pro pořádání komorních akcí pod širým nebem.

Mezi hosty, kteří si slavnostní chvíli nenechali ujít, nesměl chybět Vladimír Izbický, který s myšlenkou založení muzea keramiky přišel. „Mám z toho velkou radost, že se vše podařilo," konstatoval dojatě. Právě jeho keramické dílo se stalo součástí první výstavy, kterou si nyní můžete v muzeu prohlédnout. Spolu s ním jsou ve výstavní síni umístěny ještě skleněné výrobky skláře Václava Vlasáka z Bělčic.

Ostatní expozice v Muzeu keramiky v Berouně jsou stálé a vy se rozhodně máte na co těšit. „Moc se mi líbí místní kuchyně s užitkovou keramikou. Například tuto formu ve tvaru ryby mám po své babičce a ta možná ještě po své. Ale pořád ji doma ještě používáme," usmívala se jedna z návštěvnic.

Keramické džbány, talíře a další výrobky najdete samozřejmě v každé místnosti. Zdi v horním patře muzea jsou navíc zdobené tradičním berounským motivem, kterým je jelen, ptáčkové a postavičky. Také si budete moci prohlédnout nářadí, které hrnčíři používali v minulosti.

To v přízemí v zadní části muzea najdete zcela nové vybavení pro hrnčíře. Nový moderní hrnčířský kruh i nová pec bude sloužit pro zájemce, kteří si v budoucnu budou chtít práci s hrnčířskou hlínou vyzkoušet na vlastní kůži.

To, že hrnčířskému řemeslu se v Berouně v minulosti dařilo, se dozvíte v dalších částech muzea. Objevíte zde například repliku naleziště U Černého koně, kde se mimo jiné našly střepy berounské keramiky ale především hrnčířská pec.

Velkou pozornost u návštěvníků ale vzbuzovalo i pestrobarevné keramické umyvadlo u vchodu do muzea, které zaujalo na první pohled, ale s místní keramikou nemá nic společného. „Unikátní umyvadlo městu darovala firma dovážející speciální keramiku z Mexika," uvedla starostka Šárka Endrlová.

Zdroj: Petra Lišková