V současné době Berounští řeší, jaká nová figurka letos o vánocích do betléma přibude. A rozhodnou o tom právě obyvatelé města, kteří svým hlasem na webových stránkách města mohou hlasovat pro svého favorita. Vybírat mohou z figurek dudáka, houslisty nebo hrnčíře.

„Autorem berounského dřevěného betlému je řezbář Jan Viktora. Kmenům stromů vdechuje život již více než třicet let. První postavy do berounského betlému vytvořil v roce 2007," uvedla mluvčí berounské radnice Pavla Švédová.

Ústředními postavami je Marie, Josef a malý Ježíšek v jesličkách. Postupně přibývaly další figury. V berounském betlému tak nyní najdete nejen tři krále s dary, ale také dva darovníky s rybou i ovečkou a poutníka. V současnosti betlém obsahuje celkem devět postav, šest zvířat a dva reliéfy oslíka a vola. Jubilejní desátá postava vzejde z ankety.

„Typickou postavou ve staročeském betlému bývají muzikanti přicházející pozdravit a pobavit narozeného Spasitele," říká Viktora s tím, že hudebníka zatím berounské jesličky nemají. Z velkého množství existujících nástrojů se v betlémech opakují housle, kontrabas, dudy a různé píšťaly. „Jindy celá kapela, která by do budoucna pro betlém byla velkým obohacením," míní Viktora.

Nejpočetnější skupinou ovšem v betlémském zobrazení bývají darovníci, neboli „daráci". Jedná se o přehlídku všech možných řemesel. Mohou to být kováři, tkalci, mlynáři, košíkáři, pekaři aj. V případě Berouna, který je proslulý svou hrnčířskou tradicí, by se tak nejlépe vyjímala postava darovníka –hrnčíře.

Hlasovat o další postavě mohou lidé prostřednictvím webových stránek, návrh mohou také zaslat na e-mail tm@muberoun.cz nebo jej písemně odevzdat v podatelně, a to do 10. září. V současné době vede hrnčíř. Do konce prázdnin ale může být vše jinak.

Pro hrnčíře by ale hlasovali i ti, které jsem včera oslovili. Paní Jiřina Černá z Berouna s výběrem rozhodně nezaváhala a okamžitě reagovala: „Dudák s naším regionem nemá podle mě moc společného, houslista už zní sice líp, ale vzhledem k tomu, že se město proslavilo hrnčířstvím, zvolila bych rozhodně postavičku hrnčíře.

Také Milan Kroupa byl s výběrem hned hotový: „Jsem rád, že se betlém pořád rozšiřuje. Chodíme se na něj o Vánocích dívat večer s dětmi. Jen mě mrzí, jak se u betlému někteří lidé chovají. Dokonce jsem zažil, jak tam nějací výrostci lezli a snažili se pořídit nějaké fantastické fotky. Pokud jde o novou postavičku, byl bych pro hrnčíře. Ten je podle mě Berounu nejbližší. Když dneska někde řeknete Beroun, tak se lidem vybaví medvědi a Hrnčířské trhy."