Další problém pak nastává, když si chce člověk pořídit vlastní bydlení, tam je situace opět o kus těžší. Pokud nemá člověk našetřenou dostatečnou částku, jen těžko dostane na bydlení tolik potřebnou hypotéku. Toho pochopitelně využívají právě i ceny pronájmů, do kterých jsou mladí lidé nuceni se uchýlit předtím, než si vydělají na hypotéku. Na podrobnosti se ptal Berounský deník Šimona Krále z realitní kanceláře dumrealit.cz Terra Beroun.

„Vlastní bydlení je určitě pro člověka rozumnější, ale málokdo si ho může dovolit. Banky dnes chtějí po žadatelích hypoték, aby měli naspořeno minimálně dvacet procent z požadované částky, což se stává pro mladé lidi ve věku kolem pětadvaceti let téměř nemožným,“ osvětluje situaci Šimon Král a pokračuje: „Do toho se pochopitelně mladí lidé stávají pro banky často nedůvěryhodnými.“ V těchto podmínkách tedy mladým lidem nezbývá prakticky nic jiného, než se uchýlit do pronájmů.

Jaká je ale nabídka takových bytů? „Poptávka po pronájmech je obrovská a byty téměř ihned mizí. Inzerát nevisí mnohdy ani pár hodin a už volají zájemci.“ Takový zájem o byty ovšem může způsobit další potíže – pokračuje Šimon Král, „Při takovém zájmu se zvyšuje riziko i pro majitele bytu, protože v takovém počtu zájemců se objeví i tací, kteří by byli pro majitele spíš přítěží,“ osvětluje problematiku a dostává se k poptávce bytů, „Nejčastější poptávka je pak po bytech v dispozicích 2 plus 1 nebo 3 plus 1 a těch je opravdu málo a strašně rychle mizí. Město sice postavilo nové byty, ale ty jsou cenově Berouňákům tak vzdálené, že si je většina nemůže dovolit.“

A kolik tedy zaplatíme za pronájem v Berouně? „Ceny pronájmů šly nahoru i tady, ale v porovnání s Prahou jsou stále o cca dva tisíce levnější. Například za garsonku činí mnohdy měsíční nájem 11 000, ovšem v Praze se to pohybuje někde kolem 13 000. Za hezký byt 3 plus 1 se ceny pohybují kolem 16 000 za měsíc.“ To opět může nahrávat různým investorům, kteří koupí byt na Berounsku například za 1 600 000, zatímco v Praze by ho pořídili o milion dráž, „Měsíčně je potom sice nájemné o dva tisíce levnější, ale majitel na koupi bytu ušetřil milion. Nicméně tohle není záležitost jen větších investorů, kteří jsou schopni koupit byt bez půjčky, ale takhle to dělají třeba i mladí lidé, kteří k tomu pracují. Pořídí si tzv. investiční byt, který poté dál pronajímají a pomáhá jim zlepšit finanční situaci,“ dodává Šimon Král. K cenám za pronájem by si člověk měl ještě přičíst drobné poplatky za služby a za spotřebu energií, které činní zhruba od tisícovky do dvou.