Beroun totiž letos slaví 750. výročí od svého založení a hlavní oslavy se konaly o uplynulém víkendu.

Měsíce příprav horečného vymýšlení programu, zajišťování účinkujících až po technické detaily. Vše muselo klapat, protože které město by si chtělo uříznout ostudu při tak významné oslavě.

Berounu se oslavy vydařily. Nakonec se umoudřilo počasí a stovky návštěvníků města si tak mohly vychutnat příjemný den v centru Berouna.

V Havlíčkově ulici našli útočiště především rodiče s dětmi, pro které zde bylo připraveno divadlo a soutěže.

Na Husově náměstí se hrálo na hlavním pódiu před radnicí, lidé mohli ochutnávat pivo od malých pivovarů, pochutnat si třeba na klobáskách nebo tradičním trdelníku.
Dalším zastavením pak bylo Náměstí Joachima Barranda, které se změnilo ve středověký jarmark, mohli jste zhlédnout dobové tanečnice nebo šermíře. Zkrátka každý si mohl vybrat podle chuti. A nebo stihnout vše.

„My jsme nejprve ochutnali pivo, nejvíce nám sedlo to sedlčanské. Pak už jsme se šli podívat na průvod. Lumír Olšovský byl skvělý, mám ho rád i jeho humor. Na krále by se určitě hodil," vtipkoval Petr Vyhnálek, který do Berouna dorazil s kamarády. A vzpomínal na doby, kdy byl Beroun ještě jeho domovem.

„Kdysi jsem v Berouně bydlel. Chodil jsem zde do školy. Spolužáci volali, že je dnes ve škole den otevřených dveří, a tak jsem se i doslechl o oslavách. A je to tuskvělé. Beroun jsem nenavštívil asi patnáct let a musím uznat, že se opravdu změnil. Je barevný a čistý. Jen doufám, že to není jen nyní, kvůli tomu výročí," smál se Petr Vyhnálek.

Oslavy se líbily i nejmenším návštěvníkům. „Jdeme pozdravit krále. Máme upečený chleba, někdo má zase v košíku preclíky a já jsem květinářka," vyprávěla malá Kačenka, která na průvod dorazila s maminkou Sašou a družinou ze 4. Základní školy v Berouně. „Dokonce jsem jednu kytičku králi dala," chlubila se Kačenka.

Ale někteří se při oslavách dočkali i zklamání. Ze zdravotních důvodů se totiž omluvil Petr Spálený. „To mě mrzí, s manželem jsme šli hlavně na něj. Takže si asi dáme jedno dvě piva a zase se vrátíme domů," posteskli si fanoušci Petra Spáleného.