Strach z velké vody. Ten se dá číst v těchto dnech v očích lidí, kteří bydlí, nebo vlastní chaty v blízkosti vodních toků. A Berounku nevyjímaje.

„Vrátil jsem se zrovna ze Šumavy, kde jsme byli s rodinou na jarních prázdninách. Je tam všude ještě strašná spousta sněhu, která teď začíná tát. Samozřejmě, že tohle tání ohrožuje i Berounku, takže se přiznám, že mám trochu obavy. Rodiče bydlí v těsné blízkosti Berounky, už několikrát měli na zahradě i v domku vodu. Bojíme se, aby se k nim voda zase nedostala,“ svěřil se Deníku pan Luboš z Berouna.

Situace na Berounce zatím není příliš dramatická, přesto lidé oprávněně sledují stav hladiny řeky.

„První stupeň povodňové aktivity je v současné době vyhlášen na Úslavě, Radbuze a na Berounce v Plzni,“ uvedla včera dopoledne tisková mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.

Podle zpráv Českého hydrometeorologického ústavu začal 1. stupeň povodňové aktivity platit včera již i ve Zbečně, když vodní stav překročil 240 cm. Výrazně se začal zvyšovat i průtok. Během jedné hodiny se zvýšil z dosavadních 113 metrů krychlových za sekundu na 174.

Již minulý týden proběhl nácvik montáže protipovodňových zábran v objektu Městského plaveckého areálu Laguny. „Úkolem této akce byla připravenost zaměstnanců instalovat protipovodňové stěny a také rychlost a kvalita montáže protipovodňových stěn, koordinace prací a případná zastupitelnost všech zúčastněných. Nácvik proběhl bez závad,“ oznámil Berounskému deníku Antonín Marx z městského plaveckého areálu.

Proti velké vodě se začali jistit i dělníci při stavbě vodní elektrárny u berounského jezu. Už o víkendu si občané Berouna všimli, že se u staveniště objevily pytle s pískem.