Do města se sjíždění vědci a aktivisté z celého světa a jejich setkání bude mít jediného společného jmenovatele: zákaz těžby břidlicových plynů.

„Do Berouna již dorazili zástupci z Jihoafrické republiky. Postupně přijíždějí další hosté. Jsou tu zástupci Bulharska, Rumunska, Francie, Ukrajiny, ze sousedního Polska, Německa, Rakouska. Vystoupí i zástupci organizací z USA, Dánska, Irska a dalších zemí," vyjmenoval Jiří Malík z Koalice STOP HF.

Do hledáčku těžařské společnosti se dostala i oblast zasahující do Českého krasu 
a dotkla by se například i Berouna a Karlštejna. I z tohoto důvodu byl Beroun vybrán jako hostitelské město této mezinárodní konference.

„Cílem setkání je založit celosvětovou koalici proti metodě hydraulického frakování, zastavit tuto metodu na celém světě a vyzvat evropskou komisi a europarlament, aby doporučily svým členským státům zakázat tuto metodu na území celé Evropské unie," uvedla starostka Berouna Šárka Endrlová.

Nesouhlas s průzkumem či těžbou břidličných plynů na Berounsku a v dalších lokalitách České republiky spojil regionální politiky navzdory jejich politické příslušnosti. Politici napříč širokým politickým spektrem přislíbili účast na mezinárodní konferenci. „Od začátku jsem doufala, že 
v případě opravdu zásadních věcí půjde politická příslušnost stranou. Tady u nás na úrovni měst a obcí tomu tak 
i doopravdy je. Na konferenci a na koncertě tak vedle sebe usednou slušní lidé, kterým není budoucnost naší přírody a krajiny, stejně jako pitné vody, lhostejná," konstatovala Šárka Endrlová.

Účastníci konference se dnes začnou sjíždět do Berouna. Večer na koordinační schůzce bude založena Koalice STOP HF EU a současně 
i Koalice STOP HF – WORLD. Čtvrteční program konference začne vyvěšením praporu STOP HF na radnici.