Školské odbory vyhlásily stávku minulý týden, a to kvůli tomu, že by výše učitelských platů byla závislá na rozhodnutí ředitele školy, nikoliv na délce praxe.

Ke stávce se ve středupřipojila například hýskovská základní škola. „Stávkou jsme chtěli podpořit ostatní učitele a školy, a to hlavně proto, že se nám nelíbí zamýšlený způsob financování ve školství,“ uvedla ředitelka Základní školy Hýskov Lenka Štětková a dodala, že výuka v prvním a druhém ročníku probíhala dle rozvrhu od 8 hodin. Vyučování pro třetí a pátý ročník začalo v 9 hodin.

Naopak stávky se nezúčastnila hostomická škola. Její zástupci však stávku podpořili ve svém prohlášení. „Vzhledem k tomu, že naše škola je spádová a většina žáků dojíždí, by bylo složité zajistit jejich pozdní docházku do školy, proto se této stávky nezúčastníme,“ uvedli zástupci Základní školy P. Lisého Hostomice. „Není nám však lhostejné, jak vláda neustále snižuje finance, které školy mají. Další vývoj ukáže, jak bude škola pracovat. Nechceme, aby se školy musely uzavírat,“ dodali Hostomičtí.

Odboráři věří, že stávka měla smysl. „V nejbližších dnech bude vláda jednat o příslušném vládním nařízení, kde jsou ohroženy platové tarify učitelů. Hlavní problém je i v tom, že by ředitelé mohli dostat omezené množství finančních prostředků,“ konstatoval za odborový svaz Jiří Sixta a dodal, že jednohodinová narychlo zorganizovaná stávka měla určitě smysl.