Četné a náročné zásahy budou probíhat převážně v okolí Berouna, a to v Karlštejně, Srbsku, Bubovicích, Skuhrově a na dalších místech, která mají náročný terén jako je skanzen Solvayovy lomy, lom Velká Amerika a lom Chlum. Ve čtvrtek bude cvičení záchranářských týmů pokračovat v bývalém vojenském prostoru u Bratronic a v pátek opět na Berounsku. Cvičení se letos účastní celkem osmnáct týmů. „Jeden je ze zahraničí a ostatní z České republiky. V týmech jsou profesionální i dobrovolní hasiči, Armáda České republiky, záchranná služba, dobrovolní záchranáři a studenti vyšších odborných škol,“ vysvětlil za pořadatele mezinárodního cvičení Rescue Patrol Zdeněk Břečka.

Cvičení simuluje reálné situace, které se staly v uplynulých letech u nás či ve světě. Nejedná se tak o vymyšlená témata. Při loňském cvičení si zasahující týmy například procvičovaly na jednom stanovišti, kde nákladní vozidlo vjelo do davu osob, třídění raněných. Jedno odpoledne bylo věnováno práci na divoké vodě. Záchranáři měli možnost trénovat techniky pohybu a záchrany na umělém kanálu a také dohledání a záchrany osob uvízlých na ostrově po přechodu povodňové vlny. Pro transport po vodě byla využita i lanová technika traverzu pro bezpečnější pohyb v rychlém proudu řeky.

Během letošního cvičení čeká na zasahující týmy přes dvacet náročných cvičebních témat. Ve středu, která bude pro členy všech zúčastněných týmů velmi náročná, si záchranáři procvičí evakuaci dětí ze Základní školy v Karlštejně. Školáky budou zachraňovat před požárem. Pak se uskuteční slavnostní zahájení cvičení a následný zásah v lomu u Chlumu v Srbsku, kde budou týmy zachraňovat dělníky. Na letišti v Bubovicích pak čeká záchranné složky zásah u nouzového přistání letadla s pacientem s vysoce nebezpečnou nákazou a zásah na rozhledně Lhotka u Berouna. „Zde bude cvičení simulovat situaci, při které jednoho z výletníků postihne srdeční slabost a záchranáři ho budou na vrchu rozhledny resuscitovat a pak ho snesou dolu. Posledním tématem středečního cvičení bude pátrání po pohřešované osobě, které se uskuteční v berounském kempu Plešivec, kde mají záchranářské týmy po dobu cvičení své zázemí. „Ve čtvrtek se budou záchranné týmy pohybovat v okolí Bratronic v bývalém vojenském prostoru. Je tam bývalá raketová základna,“ vysvětlil další z pořadatelů Jiří Břečka.

Celé cvičení si klade za cíl především spolupráci, vzájemnou pomoc a sdílení zkušeností. Po náročných několikadenních zásazích proto bude sobota zaměřená na uvolnění napětí z uplynulých dnů. Týmy si budou moci mezi sebou zasoutěžit.

Každý rok se cvičení účastní přes stovku záchranářů. Při zásazích jsou využity také desítky figurantů, kteří ve spolupráci s týmem maskérů zajistí realistická zobrazení poranění.