PONDĚLÍ

23:01

Podle hydrometeorologů by Berounka měla dosáhnout maxima kolem půlnoci. Lidé stále chodí i ve tmě k řece sledovat stav. 

22:41

V Berouně během pondělí pracovalo na 100 dobrovolných hasičů z celého okresu Beroun. další dobrovolníci se přihlásili na naši výzvu a pomáhali s pytlováním.

22:26

Technické služby Beroun již vydaly na 5000 pytlů s pískem, a to jak pro občany města, tak i pro ochranu městského majetku.

21:37

Silnice mezi Karlštejnem a Srbskem je neprůjezdná. 

20:30

Nejhorší situace v Berouně je v tuto chvíli na levém břehu řeky Berounky na Závodí. Voda již dosáhla k domům na Zborovském nábřeží. Pod vodou je i správní budova Kempu Beroun. Voda stoupá k ulici Na Hrázi. Voda se objevila i v části Havlíčkovy ulice.

20:21

Krizový štáb v Berouně konstatoval, že  by měla Berounka kulminovat kolem dnešní půlnoci, a to po šestimetrovou hranicí. Prognózy jsou tedy nyní optimističtější než odpoledne. „Prognózám uvěřím až tehdy, kdy bude Berounka opadávat. Proto nadále platí naše výstraha pro spodní část Husova náměstí a pro Závodí. S nástupem tmy by případná opatření a vyrozumívání bylo mnohem složitější," uvedla starostka Berouna Šárka Endrlová a doplnila, že krizový štáb se prostřednictvím webu, facebooku i městského rozhlasu snaží občanům předávat co nejvíce informací.

19:00

Berounský deník dostal informaci, že se záchranná služba musela z Berouna kvůlli vodě přestěhovat do Zdic.

18:30

Voda zaplavila Zborovského náměstí v Berouně. Je vytopená pizzerie Domino.

18:18

Policisté pouští na Husovo náměstí jen ty řidiče, kteří pomáhají s vyklízením obchodů.

17:54 

Od 18 hodin zasedne opět krizový štáb povodňové komise v Berouně. O aktuálním vývoji a výsledcích jednání vás budeme informovat. 

17:31

Kritická situace je na většině čistíren odpadních vod. "Řadu z nich jsme museli odstavit, abychom předešli větším škodám. Mezi jinými je to i ČOV v Berouně, která je navíc ohrožena stoupající hladinou Berounky," říká technický ředitel VAK Beroun Jiří Paul. 

17:29

Vodovody a kanalizace Beroun informují  o situaci v zajištění pitné vody a odvádění odpadních vod na Berounsku a Hořovicku. I přes současnou extrémní situaci je voda dodávaná společností VAK Beroun ve větších městech a obcích zásobovaných skupinovým vodovodem v nezměněné kvalitě, tedy pitná. Potvrdily to včerejší i dnešní kontroly, které VaK provedl.
Problémům s kvalitou se ale nevyhnuli u vodovodů, které mají místní zdroj vody. K dnešnímu dni  byli nuceni vyhlásit vodu jako nepitnou v Loděnici – Jánské, Komárově, Chaloupkách, Neřežíně a Malé Vísce, Oseku, Otročíněvsi a Svatém Jánu pod Skalou. Voda dodávaná do vodovodního řadu je dezinfikována a je jí možno použít pro jiné účely než pitné. 

17.12

Většina obchodníků z dolní i střední části berounského Husova náměstí vyklízí prodejny. Mnozí odčerpávají vodu ze sklepů, stalo se tak například v masně a v restauraci Alena.

16:45

 Ve Žloukovicích pod mostem už je zákaz vjezdu, voda na silnici! V Nižboru, kde se vlévá Habrový potok do Berounky, už začíná být hladina Berounky výš a asi se to zaplaví. Údajně se uvažuje o evakuaci lidí v Hýskově a v Nižboru. 

16:19

Beroun žádá dobrovolníky, nejlépe skupinu více osob, kteří mohou pomoci s plněním pytlů pískem, aby se hlásili u Technických služeb Beroun. Telefon: 603 815 113. Rukavice a nářadí je k dispozici, je nutné se ale obléci do nepromokavých věcí.

16:14

Krizový štáb povodňové komise v Berouně znovu zasedne 3. 6. v 18:00.

16:02

Paní Horáková nabízí občanům Berouna a blízkého okolí možnost přepravy (evakuace) zvířat. Například koček, psů, ale i koní. K dispozici má přepravní vozy i jeap. Kontakt: 604 343 013.

15:47

Nově musela být kvůli zaplavení uzavřena ulice Hostímská vedoucí k nemocnici (v zatáčce pod železničním mostem)! Pro nákladní auta je zcela uzavřena, osobní auta projedou takzvanou "Myší dírou" za areálem Hobex!

15:16

Kvůli aktuálním prognózám zasedal v půl třetí krizový štáb města Beroun. Nejnovější prognózy ČHMÚ totiž počítají s tím, že hladina řeky Berounky bude nadále stoupat a překročí hranici 6 metrů ( 3. stupeň povodňové aktivity - extrémní ohrožení). Žádáme všechny občany, aby se připravili na to, že může dojít k zaplavení dolní části Husova náměstí. „Nechceme situaci podcenit. Nemá cenu vyčkávat," uvedla berounská starostka Šárka Endrlová. Voda se dostává i do sklepení některých domů v dolní části náměstí. Vyzýváme proto občany, aby se na tuto možnou situaci připravili, případně přeparkovali vozy.

15:06

Další ohroženou lokalitou je oblast Na Podole (Hotel Barbora a areál společnosti Stavby mostů). Pokud se prognózy nezhorší, nemělo by podle starostky Šárky Endrlové být ohroženo Husovo náměstí.

14:55

V Hýskově odčerpávají zásobníky splaškové kanalizace. Voda z polí zatopila několik domů v horní části obce. 

13:48

Nejčernější prognózy podle starostky Berouna Šárky Endrlové hovoří o tom, že by se měla v Berouně zvednout k 6 metrům. Krátce po 12. hodině naměřili městští policisté 510 cm. Nejvíce ohrožené jsou oblasti Na Ostrově a Zborovského nábřeží na levém břehu řeky.

13:22

Městská policie v Berouně vyzývá veřejnost, aby dbala zákazů vstupů do zaplavených lokalit. Řada lidí provozující "povodňovou turistiku" ve snaze získat co nejlepší snímek porušuje zákazy a zbytečně riskuje. 

12:40

Město Beroun staví mobilní protipovodňové ochrany kolem Zimního stadionu Beroun. S ochranou začíná i hotel Na Ostrově. Dle prognóz by se měla hladina Berounky zvedat v odpoledních hodinách. Technické služby sem budou rovněž navážet pytle s pískem. Oblast Na Ostrově i parkoviště na Boškově statku je proto pro řidiče uzavřeno. Žádáme všechny, aby přeparkovali!

12:35

Cesta do osady v Kozle je kvůli rozlité Berounce uzavřena. Voda podemlela rovněž cyklostezku z Berouna směrem na Králův Dvůr. Také tato cesta je nyní uzavřena. nedostanete se ani po panelové cestě od vlakového nádraží na železniční lávku!

12.15
V tuto chvíli jsou již evakuováni turisté karlštejnské ubytovny, která se nachází ve sportovním areálu.

11.49
Obchodní akademie a SPgŠ Beroun - zatopený bazén, internát a tělocvična. Neučí se zde. Střední zdravotní škola Beroun má zatopené sklepy. Zde se učí.

11.45
Povodňová komise Nového Jáchymova vyhlásila 3. stupeň povodňové aktivity na Habrovém potoce. Pravděpodobně dojde ke zvýšení hladiny. V případě potřeby mohou lidé volat na obec Nižbor 311 693 213.

10.58
Varování pro řidiče.
Lidé by si měli dát velký pozor na silnici ve směru k berounské nemocnici. V zatáčce pod železničním mostem se tvoří velká laguna a řidiči mohou jezdit pouze v jednom pruhu. Je možné, že silnice bude za chvíli neprůjezdná.

10.56
Oblíbená dětská atrakce na berounském Závodí dostává svému jménu a loď se stala opravdu lodí. Je pod vodou, takže se podobá spíše potápějícímu Titaniku. Na stoupající řeku se byl podívat i pan Václav z Koledníku. Přijel se podívat na autobusové nádraží. I když jeho bydliště Berunka neohrožuje, ze základů na dům na Koledníku mají bazén. I lidé na kopcích mají starosti.

10.30
V Srbsku je uzavřená lávka přes Berounku pro automobilovou dopravu. Lidé přes ní přecházet mohou. Příchozí cesta k lávce je zatopená vodou, lidi zde převáží traktůrek.

10.00
Hasiči odčerpávají čerpají vodu z kanálu u zimního stadionu. Chtějí tak zabránit průsaku spodní vody. Na místo dávají i pytle s pískem. Navíc zde musí umístit klapku

9.45
Desítky lidí sledují s napětím stoupající Berounku. Pohotovost drží i zaměstnanci Zimního stadionu v Berouně.

9.30

Z kanalizace na hlavním tahu Hýskovem ve směru na Beroun tryská proudem voda. U kanálu jsou pytle s pískem. Laguny s vodou jsou na mnoha místech této silnice. Řeka se prozatím na silnici nevylila.

 9.20

V Srbsku je na příjezdové silnici v devět hodin k lávce přes Berounku půl metru vody a měl se uvolnit jeden pilíř. Podle informací starosty Srbska Jaroslava Bastla pravděpodobně obec lávku uzavře. 

9.15

Žebráčtí jsou připraveni na velkou vodu. Umístili pytle s pískem před své zahrady a domy.

9.05

Beroun – obchodní akademie. Jeden metr vody v suterénu, vytopená kotelna a dvě stě tisíc korun škody. To je aktuální stav v 9 hodin v budově berounské obchodní akademie a pedagogické školy. Z bezpečnostních a hygienických důvodů byla výuka v pondělí pozastavena.

9:00

V Berouně opět zasedá povodňová komise. Očekává se další vzestup hladiny Berounky.

9.00
Od čtyř hodin klesala hladina Červeného potoka v Praskolesích. Situace se otočila kolem deváté, kdy voda začala mírně opět stoupat. Nálada je v obci klidná, lidé jsou však po probdělých dvou nocích vyčerpaní a stále napjatí.

8.45

Beroun – městský penzion pro seniory. Podle aktuálních zpráv, které poskytla v 8.45 hodin ředitelka městského penzionu pro seniory v lokalitě Na Parkáně, se senioři v této době nemohli vrátit do svých bytů. „Pouštíme je do penzionu pouze pro věci, které zde zapomněli," konstatovala ředitelka Miroslava Kučerová. Zároveň doplnila, že návrat se uskuteční až na pokyn hlavní povodňové komise.

8.30

V Karlštejně zasedala v půl deváté povodňová komise. Obyvatelé domu u řeky mají vodu prozatím jen ve sklepech. Voda je na parkovišti i hřišti. Z karlštejnského kempu museli už v sobotu evakuovat motorkáře, kteří tam měli sraz. Silnice jsou v obci průjezdné. 

8.00

Hořovice. Do pondělního rána sledovali i stav hladiny Červeného potoka v Hořovicích. Včera v 8 hodin ráno konstatoval starosta Hořovic Ondřej Vaculík, že s ohledem na stav hladiny potoka třetí stupeň povodňové aktivity vyhlášený nebyl. V Hořovicích došlo navíc ke kuriózní situaci. V pátek dopoledne, kdy předávali právě dokončené nové protipovodňové opatření, začala povodeň.

7:30

Aquapark Tipsport Laguna uzavřel pro veřejnost bazén. Kdy se aquapark znovu otevře, záleží na dalším vývoji událostí.

6:15

od pondělního brzkého rána nebudou autobusy zajíždět na autobusové nádraží u Berounky. Náhradní zastávky v obou směrech jsou umístěny na Školním náměstí, proti budově 4. Základní školy na Závodí.

VÝVOJ SITUACE Z VÍKENDU ČTĚTE ZDE