Karlštejn: Symbol Moci a Náboženství

Na východ od Berouna se nachází hrad Karlštejn, který nechal založit král Karel IV. ve 14. století. Hrad, kde byly uschovány korunovační klenoty, je známý svou kaplí sv. Kříže s unikátními deskovými obrazy od Mistra Theodorika. Přestavba hradu v letech 1887–1905 dala Karlštejnu jeho dnešní vzhled a otevřela jej veřejnosti.

Vinobraní na Karlštejně. | Video: Deník/Michal Bílek

Králův Dvůr: Od Lovčího Dvorce k Renesančnímu Zámku

Jižně od Berouna najdeme zámek Králův Dvůr, který vznikl z lovčího dvorce založeného králem Václavem I. v 13. století. Dvorec prošel dramatickou proměnou v 16. století, kdy byl přestavěn na renesanční zámek. Později byl barokně upravován, ale s postupem času ztrácel na významu. V současnosti zámek kuriózně dělí dálnice D5, která protíná jeho zahradu.

Točník: Hradozámek Václava IV.

Dalším skvostem jižně od Berouna je hrad Točník, postavený Václavem IV. po požáru hradu Žebrák. Točník sloužil jako lovecké sídlo i místo pro důležitá státní jednání. I když měl spíše reprezentativní charakter než obranné prvky, jeho historie zahrnuje pozdně gotické a renesanční úpravy. Zkázu hradu přinesla třicetiletá válka.

Hrady CZ přilákaly k Točníku tisíce lidí z celé republiky | Video: Jana Hájíčková

Nižbor: Od Hradu nad Mží k Renesančnímu Zámku

Na západ od Berouna se tyčí zámek Nižbor, který vznikl na místě hradu Miesenburg. Ten byl založen Přemyslem Otakarem II. a dokončen jeho synem Václavem II. V 16. a 17. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Současnou podobu získal díky barokním úpravám v 18. století pod vedením Františka Maxmiliána Kaňky.

Křivoklát: Oblíbené Lovecké Sídlo

Hrad Křivoklát, založený kolem roku 1230, se nachází na západ od Berouna nad Rakovnickým potokem. Sloužil jako oblíbené lovecké sídlo českých panovníků. Významné dostavby se uskutečnily za vlády Přemysla Otakara II., Václava IV. a Vladislava II. Jagellonského. Stejně jako Karlštejn, i Křivoklát prošel puristickou přestavbou v 19. století.

Fantom na hradě Křivoklát. | Video: Pavel Paluska