Jedná se převážně o případy, kdy starší lidé neodhadnou situaci a brzy ráno vyrážejí na nákupy po zledovatělých chodnících. Přitom by stačilo počkat několik hodin, až se situace zlepší. „V tomto týdnu jsme ošetřovali například tržné rány hlavy či zlomenou ruku,“ uvedl ředitel řevnické záchranky Trans Hospital Bořek Bulíček.

Záchranáři varují před zbytečnými úrazy. Lidé by měli sledovat počasí a přizpůsobit se nečekané změně, kdy zrovna sněží, nebo ranní teploty klesnou pod nulu. „Byli jsme po sedmé hodině ráno u třiasedmdesátileté ženy, která upadla na chodníku a zlomila si ruku. Převáželi jsme ji k dalšímu ošetření na chirurgické oddělení pražské nemocnice na Karlově náměstí. Je to typický případ, kdy lidé vyjdou brzy ráno do obchodu. Chodník už může být uklizený, ale stále se na něm drží zmrazky. Starší lidé na kluzkém povrchu snadno upadnou a dochází ke zbytečným zranění,“ popsal Bořek Bulíček.

Podle ředitele řevnické záchranky však hrozí i vážnější úrazy. „Při pádu na zledovatělých chodnících si lidé mohou zlomit krček stehenní kosti. Nutná operace je pro starší lidi zátěží a nemusí ji ani přežít,“ konstatoval Bulíček.

Lidé si mohou způsobit i poranění lebky. „Starší lidé už nemají tak koordinované pohyby, jako ti mladší. Jak padnou, tak hlavou narazí na zem. Dochází pak k těžkým otřesům mozku a vážným úrazům hlavy,“ upozornil ředitel záchranky.