Od začátku ledna vstoupila v platnost novela silničního zákona, která upravuje povinnosti účastníků dopravní nehody. V případě, že při ní nedojde ke hmotné škodě převyšující částku sto tisíc korun, nebyl nikdo usmrcen nebo zraněn, a nedošlo k poškození věci třetí osoby, nemusí účastníci nehodu ohlašovat policii.
Řidiči jsou povinni vyplnit záznam. „Jedná se o formulář, který je pro všechny strany efektivní. Je průpisný a všechny potřebné informace jsou vněm předepsané. Originál záznamu o nehodě ale není podmínkou. Každý si ho může vytisknout z internetu na stránkách pojišťoven. Údaje o nehodě se škodou do sta tisíc korun je možné do pojišťovny odeslat i na obyčejném papíře,“ uvedl tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
Podle Václava Bálka se nejedná o revoluční změnu. „Podstatné je to, aby viník nehody oznámil pojistnou událost ihned pojišťovně, se kterou má sjednané povinné ručení. Tak to vždy bylo, na tom se nic nemění. V praxi by to mělo vypadat tak, že viník, který má například pojištění u České pojišťovny, vytočí z místa nehody linku pojišťovny 841 114 114. Zde nahlásí nehodu s tím, že si operátor vyžádá všechny potřebné informace. Do pojišťovny má zavolat i poškozený. Následně všichni účastníci nehody odešlou vyplněný záznam o nehodě. Pak může začít likvidace,“ vysvětlil tiskový mluvčí České pojišťovny.
Pokud není jasné, kdo nehodu zavinil, je lepší přivolat policii. „To platí i v případě, že některý z účastníků nehody požil alkohol. V tu chvíli musí nehodu řešit policie. Tuto povinnost mají řidiči i při nehodě, kdy došlo ke zranění nebo ke škodě nad sto tisíc korun,“ dodává Bálek.
Změnou oproti minulému období je také to, že řidiči nemusí při škodě do sta tisíc korun volat policii ani v případě, kdy vlastníkem vozidla je třetí osoba. Ať už se jedná o leasingovou společnost nebo vůz rodinného příslušníka. V případě leasingu musí řidič kontaktovat leasingovou společnost. „Při poškození vozovky, svodidel, dopravní značky nebo stromu, musí řidič policii zavolat,“ sdělil vedoucí dopravního oddělení berounské policie Josef Mencl.
Zákon nestanoví, jakou formou musí řidiči podat pojišťovně hlášení o dopravní nehodě. Stanoví však údaje, které musí obsahovat. „Účastníci nehody musí uvést místo, čas, příčinu, průběh a následky nehody. Dále pak údaje všech účastníků,“ doplnil za berounskou policii Josef Mencl.
Účastníkům nehody, kteří k nehodě do sta tisíc korun přivolají policii, postih za zbytečný výjezd nehrozí. „Policie však podle zákona nesmí nechat bez povšimnutí žádný přestupek. Ten bude řešen s viníkem dopravní nehody,“ uzavřel Mencl.
Někteří řidiči však s formulářem záznamu o nehodě nejsou příliš spokojeni. „Na protokolu není dostatek místa na popis poškození vozidla. Všem doporučuji, aby si k záznamu přibalili jeden až dva listy čistého papíru,“ uvedl řidič z Berounska.