Podle lékárníků by lidé měli staré a prošlé léky v každém případě odevzdávat zpět do lékáren. Šetří tím nejen životní prostředí, ale chrání například své děti před otravou. Léčiva s prošlou dobou použitelnosti se totiž mohou změnit v jedy.
„Prošlé léky jsem nevracela do lékárny už dlouho. Dělám to tak jednou do roka, budu se muset doma podívat, jestli se dají všechny ještě používat. Možná že některé z nich nebudu už ani potřebovat,“ uvedla Alena z Berouna.

Chemické látky jsou dokonale spáleny

Doma uložené staré léky mohou být nebezpečné. „A to hlavně pro děti. Už několikrát se stalo, že malé děti tyto léky doma našly a snědly. V každém případě by měli lidé vracet nespotřebované léky do lékáren,“ uvedl vedoucí Centrální lékárny Beroun Ladislav Krňávek.

Správná likvidace prošlých přípravků šetří přírodu

„Jsou to chemicky náročné látky na likvidaci. Jejich svoz z lékáren zajišťuje stát. Následně jsou evidovány a při specifických teplotách spáleny. Na skládce by si s tím příroda neporadila a hrozí nebezpečí, že by tento nebezpečný odpad někdo našel a zneužil,“ vysvětlil Ladislav Krňávek. Zároveň ale upozorňuje, že bezpečnou likvidaci léků lidé nezajistí pálením v kamnech. Jednak by se látky správně nezlikvidovaly, a navíc by mohlo dojít k výbuchu.
Po zavedení regulačních poplatků změnili pacienti přístup. „Do té doby vraceli i celá balení drahých léků. Je vidět, že jakmile musí lidé za něco zaplatit, tak si dávají větší pozor. Platí to i o zbytečném nákupu léčiv,“ dodal vedoucí berounské lékárny.