Za poražené stromy, které musela správa a údržba silnic kvůli špatnému zdravotnímu stavu pokácet, se v posledních letech mnoho nových stromů nevysadilo. Od letošního roku by mělo být vše jinak.

Stromy není možné sázet u krajnice

Rada Krajského úřadu Středočeského kraje schválila nařízení, podle kterého budou za každý pokácený strom vysazeny dva nové. „Náhradní výsadba nemůže být vždy v tom samém místě, kde byl strom poražený,“ upozornil za Správu a údržbu silnic Kladno provozní náměstek František Frolík. Jak dále uvedl, není možné nové stromy vysazovat přímo na krajnici. „A to hlavně kvůli bezpečnosti na silnicích. Strom můžeme vysadit jedině za příkop. To však ve všech případech není možné. Kdybychom chtěli vysadit novou dřevinu mimo linii původního stromořadí, narušili bychom charakter aleje. Musíme si také ověřovat, jestli pozemky za příkopem jsou majetkem kraje,“ uvedl provozní náměstek František Frolík.

Ochránci prosazují postupné dosazování


Podle ochránců přírody je rozhodnutí kraje chvályhodné, ale neřeší komplexně celou situaci. „Samozřejmě náhradní výsadba, kterou plánuje Středočeský kraj, pomůže. Není to ale koncepční řešení. Měla by se zadávat ve všech případech a ve všech krajích,“ konstatovala tisková mluvčí Arniky Zora Kasiková. Zástupci Arniky prosazují postupné dosazování stromořadí. „Podle našeho názoru je lepší aleje obnovovat průběžně. Když se například mezi dva staré stromy vysadí mladý, rázu krajiny to neuškodí. Naopak letité stromy by mohly poskytnout mladým dřevinám přirozenou ochranu,“ uvedla Zora Kasiková. „Přirozenější je postupná obnova alejí, kdy alej jako významný prvek zůstává v krajině,“ dodala Zora Kasiková.

K silnicím patří jeřáb a javor

Kolem silnic se vysazují hlavně okrasné dřeviny. „Patří sem například jeřáb nebo javor. Hlavně stromy, jejichž koruny nejsou příliš široké, aby nezasahovali do vozovky, a jsou odolné,“ uzavřel Frolík.