PETRA LIŠKOVÁ
RADKA KOČOVÁ


Beroun, Hostomice/ Nedělní ráno nebylo pro paní Hanu z Berouna vůbec příjemné. Probudil ji totiž zvonek. Soused na ni začal gestikulovat, ať jde rychle ven. „Zjistila jsem, že nám sprejeři pomalovali fasádu. Nechali jsme si ji celou předělat, utratili jsme za to několik desítek tisíc korun a najednou přijde nějaký floutek, který určitě ještě nic nedokázal a rodiče do něj cpou horem dolem. Pak způsobí jiným lidem takovou škodu,“ neskrývá své rozhořčení padesátiletá žena. Bohužel není jediná, která se s grafity setkala na vlastní kůži, tedy fasádu. Sprejeři si ke svému takzvanému umění vybírají nejrůznější plochy, nejen domy, ale i kostely, autobusy, vlaky. „Jakákoli plocha, která se jim zalíbí, jim padne za oběť,“ rozčilují se berounští obyvatelé.

Ačkoli některá města vyhrazují sprejerům ve městech plochy, na kterých se mohou realizovat, berounská radnice o tom neuvažuje. „V Berouně máme problémy především se sprejery, kteří na zdech nechávají takzvané podpisy. S druhou skupinou sprejerů, kteří vytvářejí různé obrazy, jaké jsou vidět třeba na vlacích nebo v metru, se v Berouně tolik nesetkáváme,“ uvedla tisková mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová. Plochu pro sprejery navíc využívá především druhá skupina milovníků grafity. „Navíc v Berouně ani nemáme vhodné lokality, které bychom mohli sprejerům vyčlenit,“ dodala Jitka Soukupová. Vyznavači grafity si tak volí nejbližší vhodné lokality. Stačí se projít pod dálničním mostem směrem k Hlavnímu nádraží v Berouně nebo ke kapličce v blízkosti penzionu pro seniory, kde se sprejeři oddávají svému umění.

Sprejeři zaútočili i na Hostomice. Za poslední dny zde poškodili nejen fasády domů, zděné ploty, prodejnu smíšeného zboží, ale jejich terčem se staly i autobusy Probo trans Hořovice a budova hostomického vlakového nádraží.
Podle lidí z Hostomic grafiity vytváří několik mladých vandalů, a to ve večerních hodinách. „Minulý týden jsem odjížděl z vlakového nádraží v Hostomicích v půl desáté večer do Berouna. U stanice jsem zahlédl asi pět kluků malovat po zdech. Všem bylo přibližně patnáct let,“ popsal svědek hostomického vandalismu. „O pár dní později byli sprejeři na nádraží znovu. Jeden z nich dokonce hlídal a ostatní malovali,“ dodal muž.

Vlakové nádraží v Hostomicích není jediná stanice, kterou vandalové poškodili. „Takových míst je daleko víc. Není v našich silách postavit všude hlídky. Poškozování nádražních budov nemůžeme nijak zabránit,“ vysvětlil Jiří Šťastný za Správu železniční dopravní cesty, která má některé nádražní budovy spravuje.