Často dochází k poraněním okružní nebo motorovou pilou. Výjimkou nejsou ani pády ze žebříků a stromů, když se lidé snaží zazimovat zahrady a ovocné sady. Se zkracujícím se dnem se také kutilové přesouvají z relativně bezpečných prací na čistém vzduchu do svých dílen a ke svému kutění používají někdy velmi bizarní nástroje a přístroje, které jsou příčinou častějších úrazů.

Lidem hrozí zlomeniny končetin

Kvůli podzimním a zimním plískanicím a kluzkým povrchům dochází zejména u starších lidí k častějším pádům a následným zlomeninám, hlavně v oblasti zápěstí a krčku stehenní kosti.„Na centrálním příjmu hořovické nemocnice ošetřujeme denně v průměru čtyřicet až padesát lidí s akutním onemocněním, o víkendech je to ještě o něco více,“ říká vedoucí lékař centrálního příjmu Nemocnice Hořovice Jiří Steinbach.

„Část pacientů je ošetřena ambulantně, část může být v rámci několika hodin léčena přímo na centrálním příjmu a zbytek pacientů s vážnějšími potížemi hospitalizujeme. V odpoledních a nočních hodinách na běžný denní provoz navazují akutní chirurgická, interní a neurologická ambulance,“ vysvětluje dále doktor Steinbach.

Sezónní obtíže

„Sezónní obtíže se neodráží jen na typu chirurgických úrazů. Počasí a roční doba souvisí také s celou řadou náhlých stavů v interní medicíně a podobně je tomu i v případě neurologických pacientů,“ uzavírá svůj komentář doktor Steinbach.

Dobrou prevencí před úrazy na kluzkém povrchu jsou pevné boty s protiskluzovou podrážkou. Pokud se lidé cítí jistější s oporou, mohou nosit například hůlku. Dají se pořídit velmi elegantní modely. Zajímavou variantou jsou hole s kovovými bodci, které oporu zvyšují.

Příbývá úrazů v domácnostech

Lidé by neměli podceňovat dodržování bezpečnostních pravidel při úklidu. Podle záchranářů v době před Vánoci přibývá i úrazů v domácnostech. „Jedná se hlavně o pády z výšky. Před několika dny jsme byli například přivoláni ke starší ženě, která se zranila při mytí oken. Prolomila se pod ní židle a spadla na radiátor. Pacientka utrpěla zlomeninu ruky a několika žeber,“ popsal ředitel Zdravotní záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček.