„Měli jsme pěkný nával. A to nejen včera, ale i v sobotu. Když však porovnáme zájem zákazníků s minulým rokem, prodej nepatrně klesl,“ konstatovala za hořovickou prodejnu elektra Jana Urešová s tím, že ekonomická krize se pravděpodobně projevila i na tom, kolik jsou lidé ochotní za dary utratit.
Podobnou zkušenost zaznamenali v berounském klenotnictví. „O nedělní prodej byl zájem. Ne však takový, jaký jsme očekávali,“ uvedla majitelka berounského obchodu se šperky.

Nákupy dárků na poslední chvíli

Včerejší prodej každopádně využilo mnoho lidí, kteří kvůli svému pracovnímu vytížení nemají vlastně ani jinou šanci. „Každý rok si říkám, že začnu dárky kupovat už na začátku prosince, ať se potom nestresuji, ale bohužel mi to nikdy nevyjde. Takže jsem musel opět oznámit manželce, ať se mnou v neděli dopoledne nepočítá, že musím na nákupy. Doufám, že se mi aspoň podaří sehnat všechno, co jsem naplánoval koupit,“ prozradil Deníku pan Štěpán z Berouna.

Počasí nepřálo stánkařům

Mrazivé dny ztížily prodej obchodníkům, kteří včera i v předchozích dnech nabízeli své zboží ve stáncích. Například prodej kaprů nebo vánočního zboží pod širým nebem vyžaduje nadlidský výkon. Lidé se však ke svému poslání staví statečně. Velkou zimu museli překonat i rybáři, kteří na Hořovicku i Berounsku nabízeli kapry. Jejich zkřehlé ruce porcovaly rybí pochoutku celé dopoledne. „Je to náročné, ale musíme mráz vydržet,“ sdělil promrzlý muž, který za sobotní dopoledne se svými kolegy prodal několik desítek ryb.

Domeček ulevil rodičům od stresu

Domeček Hořovice připravil pro děti a především jejich rodiče netradiční předvánoční akci. V sobotu si totiž mohly přijít děti hrát a bavit se do Sobotní školičky. „Moc se mi tady líbí. Ozdobil jsem si tu perníčky. Mamince jsem také doma pomáhal při pečení cukroví a nejvíc mi chutnají vanilkové rohlíčky,“ prozradil šestiletý Filip Rataj z Hořovic.

Děti společně nejen zdobily

„Není to poprvé, co v sobotu umožňujeme rodičům trochu oddechu. Již jednou jsem podobnou akci udělali na podzim. Děti si k nám přijdou hrát a maminky si zatím mohou zařídit třeba předvánoční nákupy,“ vysvětluje ředitelka Domečku Hořovice Vlaďka Šlosarová.Rodiče museli své ratolesti dopředu zaregistrovat. Ti, kteří se zapsáním otáleli, měli smůlu. „Kapacita školičky je 15 dětí, na konci týdne jsem už musela další děti odmítat, víc by se nám sem nevešlo,“ dodává Vlaďka Šlosarová.