Za stav chodníků zodpovídají od loňského listopadu jejich vlastníci. Města a obce se musí poprat nejen s vyššími náklady na zimní údržbu, ale musí být připraveni i na případy, kdy se lidé na městských a obecních chodnících zraní a následně žádají odškodné.

V Králově Dvoře si žena zlomila ruku

Lidé docházejí na úřady s žádostí o uplatnění pojištění i s několikatýdenním zpožděním. Například na králodvorskou radnici se včera dostavila žena, která se ve městě zranila před měsícem. „Paní přišla s tím, že si zlomila ruku při pádu na městském chodníku. Zraněná vyplní formulář a další kroky zajistí pojišťovna. Jsme pojištěni na to, abychom tyto úrazy pokryly,“ konstatoval místostarosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Nejvíce zraněných je v Berouně

Nejvíce případů spojených s úrazem na městských chodnících řeší berounská radnice. „Žádost o uplatnění pojištění podalo ke včerejšímu dni patnáct lidí. Vše probíhá standardním způsobem, jako když lidé utrpí úraz v civilním životě. Formulář o hlášení pojistné události si mohou vyzvednout na majetkoprávním odboru Městského úřadu Beroun. Součástí je vyjádření lékaře a města jakožto pojistníka,“ uvedla tisková mluvčí Městského úřadu Beroun Jitka Soukupová s tím, že následně pojišťovna rozhodne o výši plnění za vzniklý úraz.

S novým zákonem přišla pravá zima

Pro případy spojené s úrazy na chodnících mají města sjednaná pojištění odpovědnosti. „Pojistka města Berouna se vztahuje na více oblastí, při nichž mohou vzniknout škody na zdraví a majetku lidí. Toto pojištění mělo město samozřejmě již před tím, než začal platit takzvaný chodníkový zákon. Ironií osudu však je, že zároveň s tímto zákonem přišla i pravá zima, která není v našich klimatických podmínkách běžná a úrazů na městských komunikacích tedy logicky přibylo,“ uzavřela Soukupová.

Hořovice jsou bez úrazu

Naopak žádný případ úrazu na chodníku nezaznamenali za celou zimu v Hořovicích. „Je to vizitka všech, kteří se na úklidu v posledních měsících podíleli,“ uvedl místostarosta Hořovic Jiří Auterský s tím, že údržba chodníků si nyní vyžádala daleko vyšší náklady.