Znalosti z povinných a nepovinných předmětů nebylo to jediné, co státní maturity u středoškoláků otestovaly.

Studenti museli před jednotlivými zkouškami odevzdat všechny své věci včetně mobilních telefonů. Navíc nemohli při zkouškách pít, jíst a odcházet na toalety.

Nepříjemná žízeň

Nikomu z chlapců a děvčat nevadilo, že nemohli svačit. S tím, že nemohli mít například u dvouhodinové písemné práce ani průhlednou láhev s pitnou vodou, se však smířil jen málokdo. „Měla jsem žízeň. A to jsem si vybrala základní testy, které se píší kratší dobou. Problém byl i v tom, že jsme se museli s omezením vyrovnat i několikrát denně, a to podle toho, z kolika předmětů jsme psali. Při odpolední zkoušce mně nepříjemně škrábalo v krku,“ popsala problém gymnazistka Barbora Zůnová.

Podle odborníků jsou nařízení, která zakazují studentům pití a odchod na toaletu, v rozporu se zákonem. „V ustanovení školského zákona je například uvedené, že školy a školská zařízení jsou při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech, povinny přihlížet k základním fyziologickým potřebám dětí, žáků a studentů a vytvářet podmínky pro jejich zdravý vývoj,“ vysvětlil Robert Plicka, právník mezinárodní advokátní kanceláře.

Základní práva studentů

Co se týká současných podmínek státních maturit, je i zde třeba respektovat zákon, a proto jakákoli vyhláška či metodika ministerstva školství, která by nezohledňovala práva studentů a jejich základní fyziologické potřeby, by byla v rozporu se školským zákonem a základními právy studentů,“ doplnil Robert Plicka.

Jak dále uvedl, by bylo proto na místě, aby se při zkouškách mohli studenti napít a v naléhavých případech měli i možnost odejít na toaletu, například v doprovodu kantora stejného pohlaví. Není přeci možné, aby student, kterému se udělá najednou nevolno nebo mu vyschne v krku, přišel o možnost složit státní maturitní zkoušku. Takové podmínky by byly absurdní.

S tím souhlasí i zástupci berounské obchodní akademie. „Věříme, že se do ostrých státních maturit nařízení ministerstva školství změní. Při několika písemných pracích za den bez pití a možnosti odchodu na toalety jsou studenti vystaveni zbytečnému stresu,“ konstatoval Jaroslav Šturc, zástupce ředitele berounské obchodní akademie a střední pedagogické školy.