Výjimkou nebylo ani místo odpočinku u Osova. „K našemu hrobu chodím často. Jen bych si přála, aby byl hřbitov lépe udržovaný. Je zde vysoká tráva,“ upozornila paní Budilová z nedalekých Lážovic a pokračovala v čištění hrobu a úpravě věnců.

Na hřbitovy na Berounsku však přijížděli lidé i ze vzdálenějších míst. „Bydlím v Praze a moji bratři ještě dál. Dnes se všichni sejdeme a společně upravíme skřipelský hrob,“ řekl pan Hušner.

Pietní akt k památce zesnulých vyznává především starší generace. „Nedovedu si představit, že bych nemohla zavzpomínat u hrobu zemřelých příbuzných. Mladí lidé však na hřbitovy už moc nechodí. Často nechávají příbuzné rozptýlit, aby je starost o hroby nezatěžovala,“ konstatovala starší žena.

Dušičkové vzpomínání často kazí vandalové. Pracovníci berounského městského hřbitova nechtěli nechat nic náhodě a hřbitov o víkendu častěji kontrolovali. „Všude je uklizeno. Je vidět, že si poradili i se spadaným listím,“ konstatovala včerejší návštěvnice berounského hřbitova.

Naopak v Litni lidé nevěřili při příchodu na místní hřbitov svým očím. Před vchodem je přivítala hromada odpadu. „Takový nepořádek je nepřípustný, zvláště v období památky zesnulých,“ upozornila paní Marie z Litně.