Tři dny před tím, než došlo ke zrušení některých autobusů, se v Praze sešli zástupci regionů, a to i Hořovicka, na jednání zastupitelů Středočeského kraje. Na programu měla být i dopravní obslužnost.

Koalice ČSSD a KSČM neschválila program a zastupitelstvo bylo po hodině ukončené. Přítomní si však mohli vyslechnout od Davida Ratha důvody razantních škrtů.„Za zrušení autobusových spojů může současná vláda. Škrty jsou útokem na veřejnou dopravu,“ uvedl ve své zahajovací poznámce hejtman Středočeského kraje David Rath.

Sobotního jednání krajských zastupitelů se zúčastnilo i několik zástupců našeho regionu. Jedním z nich byli hořovický radní Jan Skopeček, který je zároveň i zastupitelem Středočeského kraje. Ten zastává zcela jiný názor než hejtman David Rath.„Jde hlavně o to, jaké má kraj priority. Mnoho výdajů kraje by se dalo přesměrovat právě do základní dopravní obslužnosti. Například podpora bezplatného žákovského jízdného,“ upozornil Jan Skopeček (ODS).

Občanští demokraté sobotní jednání vyvolali. „Optimalizaci dopravy jsme se nebránili. Určitě se s krajem shodneme na tom, že ne všechny spoje jsou efektivní. Souhlasíme s tím, že úpravy jsou možné. Nesouhlasíme však s tím, jakým způsobem byly starostům oznámené. Stalo se tak bez jednání a v úzkém časovém horizontu. Diskuze vzniká až na základě jejich obrovského nesouhlasu a protestu,“ konstatoval Jan Skopeček.

Hořovický starosta očekává, že odpověď od krajských úředníků přeci jenom obdrží. „Obdrželi jsme pouze návrh na zrušení autobusových linek. Provedli jsme analýzu a některé spoje jsme navrhli vrácení do základní dopravní obslužnosti,“ uvedl současné situaci hořovický starosta Ondřej Vaculík.

Starosta Hořovic věří, že některé spoje budou v průběhu února do základní obslužnosti opravdu vráceny. Mělo by se tak stát i podle Davida Ratha, který na sobotním jednání zastupitelů Středočeského kraje uvedl: „Jestliže se ukáže, že některý autobus byl vyloučen chybně, jsme připraveni to do jednoho měsíce napravit.“