Úředníci vyšli lidem vstříc. Například v Berouně jim umožnili předání daňových přiznání v průběhu celého minulého týdne. Přepážky místního finančního úřadu byly přístupné dokonce i v sobotu. „Měli jsme otevřeno od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu do 12 hodin. Lidé toho však moc nevyužili,“ uvedla za Finanční úřad Beroun Jana Zýková.

Lidé čekali několik minut

Včera se dlouhé fronty netvořily. A to jak v Berouně, tak v Hořovicích. „Vůbec jsem se na berounském finančním úřadu nezdržela. Přišla jsem na řadu hned. Předpokládala jsem, že si zde vystojím nejméně hodinovou frontu,“ uvedla Hana Čížková z Trubské.
Stejně dopadli i lidé z Hořovicka. „Čekal jsem maximálně deset minut. Fronta byla určitě ale za mnou. Zdržel jsem se v kanceláři k vůli neshodám v přiznání. Pracovníci úřadu mi je však pomohli vyřešit ihned. V úterý musím doplnit další potřebná potvrzení,“ sdělil Miroslav Prekop z Komárova. „Jen jsem zaklepala a hned jsem šla na řadu,“ potvrdila Bohuslava Čtvrtníková ze Žebráku.

Úřady otevřely všechny kanceláře

Lidé mohou požádat i o odbornou radu. „Protože poslední termín podání daňového přiznání je 31. březen, tak nás samozřejmě lidé navštěvují ve větší míře než jindy,“ uvedla ředitelka hořovického finančního úřadu Marie Horská. „Máme však otevřené všechny kanceláře a úřední dny jsme v minulých dnech rozšířili. Zájemce plynule odbavujeme. Lidé mají možnost předat daňové přiznání přímo svému správci, který jim vše zkontroluje, případně jim poradí. Další forma podání je přímo v podatelně,“ vysvětlila Marie Horská.

Poslední možnost je dnes

Hořovický finanční úřad je stejně jako berounský dnes otevřen až do 18 hodin. Pokladny na obou místech do 15.30 hodin.

Opozdilcům hrozí sankce

Lidem, kteří neodevzdají daňové přiznání včas, hrozí sankce podle zákona o správě daní a poplatků. „Správce daně může zvýšit daňovou povinnost až o deset procent,“ upozornila ředitelka hořovického finančního úřadu. Daňové přiznání mohou lidé odevzdávat i elektronicky. Zatím se tak nestává v takové míře, jak úředníci očekávali. „Podrobnosti se mohou zájemci dozvědět přímo v kancelářích finančního úřadu,“ uzavřela Marie Horská.