Běh na dlouhou trať

Zachraňovat vzácné objekty před jejich rozpadem je během na dlouhou trať. Nelehký úkol na sebe berou většinou jednotlivci. „V obci musí být někdo zapálený, kdo se do shánění peněz, které doplní státní podporu, pustí. Hostomice mají štěstí, že jeden takový občan u nás žije, patří mu veliký dík,“ konstatoval starosta Hostomic Vít Šťáhlavský.

Dominanta náměstí

Státní fondy podpořily letošní opravu obvodového pláště kostela Stolce sv. Petra v Hostomicích padesáti tisíci korunami. Hostomičtí na tuto renovaci uvolnili z městské pokladny šedesát tisíc korun a od sponzorů a farnosti přišla částka nejvyšší, téměř osmdesát tisíc korun. „Kostel je dominantou hostomického náměstí. Mnoho let byl ve špatném stavu. Město do něj v průběhu tří let investovalo téměř čtvrt miliónu korun. Tyto peníze se použily například na opravu střechy, kterou v roce 2006 poškodil padlý strom,“ upřesnil Šťáhlavský.

Osovští střádají roky

Daleko vyšší částku si vyžádala další z několika etap opravy obvodového pláště kostela sv. Jana Křtitele v Osově. Celkové náklady na letošní renovaci fasády přesahují osm set tisíc korun. Sponzoři a farnost přispěli téměř devadesáti tisíci korunami. „Lidé z Osova i okolí přispívají na opravy při každé akci v kostele, a to už několik let,“ sdělila za Osovské Marie Plecitá.

Hořovická kaple

Opravy se dočkala i kaple Panny Marie Loretánské v areálu kostela Nejsvětější Trojice v Hořovicích, a to v hodnotě necelých dvou set tisíc korun. Město se podílí částkou čtyřicet dva tisíc korun a sponzoři částkou jednadvacet tisíc korun. V současné době se připravuje i úprava kostela v Neumětelích.