„Maminko, co je za těmi dveřmi? Je tam moje třída?“ ptala se včera ráno šestiletá Hanička na chodbě osovské školy. Nebyla jediná z prvňáčků, ale i z ostatních ostřílených školáků, která s napětím očekávala, co jí přinesou první minuty a dny ve škole.

Radosti i povinnosti čekají i rodiče. S příchodem září přišla například změna v dopravě žáků. Oproti loňskému roku, kdy se děti svezly autobusem i vlakem do školy zadarmo, nastala nyní změna.

Kraj svou podporu žákovského jízdného nezrušil, pouze změnil pravidla. Školáci i studenti si cestu zaplatí, pak požádají kraj o dar.

Jízdné se bude vracet na základě potvrzené docházky. Zvládnou učitelé potvrzovat štosy formulářů? V Osově se pedagogové chtějí o novou povinnost rozdělit s rodiči. „Vytvoříme tabulku, do které docházku školáků rodiče vyplní doma. Ve škole údaje následně zkontrolujeme a potvrdíme,“ vysvětlila ředitelka osovské základní školy Jarmila Hanousková.

Kraj tak připravil práci učitelům, ale i vlastním úředníkům. Školáci totiž budou posílat s žádostí o příspěvek na jízdné na začátku školního roku příslušný formulář potvrzený školou. Na konci prvního i druhého pololetí pak vedení školy musí dětem potvrdit i docházku.

„Nyní se podepisují karty přepravců a formuláře k žádostem o dar. Potvrzení docházky budou řešit pravděpodobně třídní učitelé,“ uvedl ředitel hořovického gymnázia Jiří Vlček.

Podle mluvčí kraje Berill Maschekové chtějí představitelé Středočeského kraje předejít zneužívání krajské výpomoci školákům. Přitom i samy děti už přišly se způsobem zneužití nového systému. „Vždyť můžeme jezdit do školy s rodiči autem, nikdo nebude kontrolovat, jestli jsme jezdili vlakem nebo autobusem a o dar žádat můžeme,“ shodují se školáci.