Myslel si, že je to aft, tak několik měsíců dezinfikoval ústa ústní vodou. Domnělý aft, ale nezmizel. Naopak, začal se zvětšovat. Jan Š. tedy navštívil svoji praktickou lékařku, která mu sdělila, že má v jazyku pravděpodobně zlatého stafylokoka a doporučila, aby se objednal do specializované zubní ordinace. Objednací lhůta trvala několik měsíců.

Mezitím novotvar na jazyku rostl a rostl. Jan Š. kvůli němu nemohl jíst a začal hubnout. Jeho praktická lékařka si s ním nevěděla rady, a proto ho poslala na parazitologii do nemocnice Bulovka. Tam mu okamžitě diagnostikovali pokročilou rakovinu kořene jazyka.

„Všichni neustále tvrdí, jak je důležité včas vyhledat lékaře. On ho vyhledal a nebylo mu to nic platné. V nemocnici mu řekli, že je nádor velký tři centimetry a že ho budou operovat. Když se za tři týdny dostavil na operaci, odmítli ji lékaři udělat. Nádor rostl velmi rychle a za ty tři týdny se zdvojnásobil. Zbývalo jediné, onkologická léčba, a nebo vyoperovat jazyk, hltan, hrtan a jícen. Manžel si vybral léčbu,“ popsala manželka Jana Š.

Léčba byla velmi drastická, ale úspěšná. Nádor i metastáza v jedné z krčních uzlin zmizela. Jan Š. vyhublý na kost se pomalu začal dávat do hromady. Jeho polykací centra byla ale léčbou a ozařováním poškozena a musel se živit vývodem do žaludku. Byl velmi trpělivý, protože si myslel, že zákeřnou nemoc porazil. Nechal si vyndat umělý vývod do žaludku a začal potravu normálně polykat. Svým optimismem nakazil i svého ošetřujícího lékaře.

Na konci roku 2009 ale přišel zlom, Jana začal bolet krk. Lékaři to přisuzovali ozařování, které krk devastovalo. Absolvoval několik vyšetření, ale nic se nedozvěděl. Jeho onkolog byl dlouhodobě mimo republiku. V lednu 2010 mu k tomu všemu ještě v krku uvízl kousek masa a ucpal mu jícen. Nemohl polykat sliny ani vodu. Skončil v motolské nemocnici, kde mu při vyndání uvízlého sousta lékař protrhl jícen. Jan Š. málem vykrvácel. Následnou operaci provedl profesor Pavko. Zesláblý organismus za tři měsíce podlehl recidivě.

Berounský region je v úmrtnosti na rakovinu ve Středočeském kraji na druhém místě. První je Kolínsko s 311 pacienty na sto tisíc obyvatel. Berounsko jich má 307,4. Třetí příčka patří regionu Mladá Boleslav s 270,5 úmrtí na sto tisíc obyvatel. V celostátním měřítku patří Berounskému regionu čtvrtá příčka, kterou sdílí s Chomutovem. Prvenství má region Plzeň – jih s 866,6 úmrtími na sto tisíc obyvatel. Druhý je Písek s 317,6 úmrtími.