V betlému bylo loni celkem 14 postaviček osob a šest oveček. Letos k nim přibyl chlapeček s holčičkou, kteří jsou vyrobeni z jednoho kusu dřeva.

Poprvé se betlém na Husově náměstí objevil před dvanácti lety v roce 2006. „Tehdy jsem vyrobil Josefa a panu Marii. Ze všech těch postav mi dal Josef nejvíc práce,“ poznamenal Jan Viktora. Od roku 2006 pak hýskovský řezbář pro berounský betlém a vánoční trhy vyrábí každoročně minimálně další jednu postavičku.

Stavění berounského betléma sledovalo několik návštěvníků Husova náměstí. „Poprvé vidím, jak se ten dřevěný betlém staví. Překvapilo mne, jak jsou ty figury těžké a jak složitá je manipulace s nimi. Všiml jsem si, že jedna ta postava, myslím, že to byl dudák, byla celá ojíněná od mrazu,“ uvedl Miloš Čermák.

Přestože jsou dřevěné figury v betlémě těžké, jejich váha je neuchránila před několika lety před krádeží. Na Boží hod vánoční v roce 2015 jednatřicetiletá drogově závislá žena vytrhla ve večerních hodinách z podstavce připevněnou dřevěnou ovci a strčila si ji do podpaždí. S ovečkou se pak snažila odejít pryč. Naštěstí ji hned zadrželi strážníci Městské policie v Berouně, kteří ji předali státní policii.