Někdy vyžebrá od lidí nějakou tu korunu, někdy mu nechají drobné z košíku. Z peněz si pak v převážné většině koupí alkohol.

O otravách metanolem už slyšel od kamarádů i od policistů. „Že bych se otrávil, z toho tedy strach nemám. Já totiž tvrdý alkohol vůbec nepiju," tvrdí bezdomovec Honza a dodává: „Vodka nebo rum, to mám vážně jen svátečně. Je to na mě moc drahý. Pořád se všechno zdražuje. Prostě krabicové víno je pro mě nejdostupnější."

To přiznávají i berounští policisté. „V rámci prevence upozorňujeme i je na nebezpečí, které teď může skrývat tvrdý alkohol. Pravdou ale je, že na Berounsku bezdomovci popíjejí v převážné většině právě krabicové víno, takže v tomto směru si myslím, že by se na Berounsku výskyt jedovatého alkoholu objevit neměl," tvrdil Berounskému deníku zkušený policista.

Podle jeho slov jsou střední Čechy drahé na rozdíl od Moravy, kde bezdomovci mohou snáze přijít k levnému tvrdému alkoholu.

Vodku, rum ani další lihoviny s obsahem alkoholu nad 30 procent si v současnosti nedáte na stojka u žádného stánku. Lidé si panáka dávají rádi i během víkendových akcí, například na místním fotbalovém hřišti, nebo při konání obecních akcí. I to je ale nyní zakázáno.

Majitelé stánků se s nařízením ministra zdravotnictví snaží smířit. „Co můžeme dělat. Ale já kupuji jen okolkované lahve, nikdy nic z žádné stáčírny. Přijde mi to trochu jako diskriminace podnikání. Snad to nebude trvat dlouho," svěřil se Deníku Radek Veselý, provozovatel stánku u fotbalového hřiště.