Péčí spolku Berounská zeleň a za přispění desítek místních občanů vznikl před místním gymnáziem trvalkový záhon s plochou více než 250 metrů čtverečních.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

„Nápad vrátit do Talichovy ulice stromy a založit zde také okrasný záhon ze suchomilných trvalek vznikl před rokem. Byla to dlouhá a náročná cesta, řešili jsme řadu problémů, ale i díky pomoci místostarosty Michala Mišiny, sousedů z Černého vršku, nebo i místních firem, které nám věnovaly zeminu, písek, štěpku a vybavení na zalévání, se dobrá věc nakonec podařila,“ vysvětlila Lenka Králová, členka Berounské zeleně, která projekt iniciovala a koordinovala.

Záhon v Talichově ulici nebyl rozhodně jen třídenní akcí. Přípravy probíhaly průběžně už od jara, před měsícem se pak spolek obrátil na veřejnost s výzvou, aby lidé předpěstovávali a ze svých zahrad odkopávali trvalky ze seznamu zveřejněného na stránkách spolku.

„Vybírali jsme takové rostliny, které nebudou pouze hezké na pohled, ale budou zároveň užitečné pro hmyz a drobné živočichy, jako například ty medonosné. Zařadili jsme také léčivky a planě rostoucí rostliny. Rádi bychom časem jednotlivé trvalky více představili veřejnosti, žákům třetí základní školy a také studentům místního gymnázia. Ti se k naší radosti do projektu čile zapojili. Více než dvacítka jich pravidelně zalévá stromy a starat se budou i o trvalky,“ popsala zapojení žáků do akce Lenka Králová s tím, že studenti gymnázia se účastnili i samotného sázení.

Vyzdvihla pak například studentku gymnázia Julie Žáliovou, která přinesla nejvíce trvalek ze všech přispěvatelů. Mezi nimi byla také starostka města Soňa Chalupová či místostarosta Michal Mišina.

Osázenými záhony ale projekt nekončí, jelikož v průběhu letošního roku sem ještě přibudou skalky z kamenů a také lavičky. Rozhodně se ale nebudou kupovat nové – spolek chystá výzvu na darování nepotřebného nábytku.

„Do některých kamenů vytesáme mělké misky, ze kterých budou pít ptáci a hmyz. V parných dnech budou moci sami občané doplňovat do pítek vodu. Lidem budou zase sloužit lavičky umístěné na hraně chodníku a záhonů. I v tomto případě bychom rádi co nejvíce zapojili berounské občany, které plánujeme vyzvat k tomu, aby nám darovali nepotřebný dřevěný a kovový zahradní nábytek, který následně zrenovujeme a vrátíme mu život. Smyslem a cílem celého projektu je spolužití rostlin, zvířat a lidí ve městě. Také dát nový život starým věcem,“ dodala Lenka Králová.