Co je koronavirus.Zdroj: DeníkZprávy o šíření koronaviru v evropských zemích a zejména v těch sousedících s Českou republikou, vyvolává u části české veřejnosti paniku a zkupují ve velkém dlouhotrvanlivé potraviny a také dezinfekční prostředky. Rozdílná situace je ale u rezervovaných dovolených. Lidé zatím dovolenou například v koronavirem zasažené Itálii, ale ani v jiných horských destinací neruší.

„Nemáme ani do dnešního dne ani jedno storno,” reagoval na dotaz Deníku Radek Beňo z cestovní kanceláře Info Travel Beroun a jedním dechem dodal: „Lidé se nyní spíše vyptávají, zjišťují informace, doporučení. Ve všem jim vycházíme vstříc a dostupné informace sdělujeme.”

Online reportáž

Jeho slova potvrdili i další cestovní kanceláře. „Zákazníci zájezdy neruší, jen se poptávají po více informacích,” sdělila Jana Kodadová z cestovní kanceláře Invia Beroun. „Zákazníci zimní zájezdy neruší. Co se týče letních dovolených, zájem o ně je,” dodala Iva Krůtová z Exim Tours Beroun.

Stejná situace panuje i u letních dovolených, kdy se lidé předběžně informují ale dovolené zatím neruší. „Každý rok jezdíme lyžovat do Itálie. Jezdíme autobusem, myslím si, že je kolem všeho až moc přehnaná panika,” svěřil Marek Roman.

Přijímají desítky telefonátů s dotazy ohledně koronaviru
Jedna strana říká, že se to přehání s obavami kolem koronaviru, další zase tvrdí, že se nechce nechat zaskočit a chce maximum informací. Tak by se daly popsat obavy ohledně tohoto onemocnění. Lidé kromě obchodů vzali téměř útokem také informační linku hygieniků.

„Přijímáme až desítky telefonátů a e-mailů denně, každému tazateli se věnujeme a upozorňujeme také, že informace jsou přehledně k dispozici také na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, Státního zdravotnického ústavu a krajských hygienických stanic,“ uvedla pro Deník Dana Šalamunová, mluvčí středočeské krajské hygienické stanice.

Koronavirus.Zdroj: Deník