Stalo se tak v kilometru 33,7 pod Tetínskými skalami. Od sabotáže na železnici, která mířila proti německé okupaci, ve čtvrtek 8. srpna uplynulo přesně sedmdesát let.

Jejím strůjcem byl profesor zeměpisu berounské obchodní akademie František Urban. Zástupci berounské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu, Českých drah a Správy železniční dopravní cesty se ve čtvrtek dopoledne sešli v hale berounského vlakového nádraží, aby uctili památku jeho i ostatních bojovníků za svobodu. „Chceme připomenout jejich památku. Je opomíjená, a to i přes to, že dnes a denně chodíme do práce i do škol kolem pamětních desek, kde jsou uvedená jejich jména. Chodíme kolem nich, aniž bychom je přečetli. Natož abychom věděli, co vše se za těmito jmény skrývá," uvedla předsedkyně Okresní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Beroun Alena Mézsárosová. „Stále ještě žijí pamětníci, kteří ví, že za těmi jmény stojí kruté osudy lidí i celých rodin. Povinností nás všech je tyto události připomínat, a to především dětem," vyzvala Alena Mézsárosová. „Když s nimi půjdete například na berounskou městskou horu k medvědáriu, možná že projdete ulicí, která nese název profesora Urbana. Jeho jméno mohou spatřit i ti, kdo chodí do berounské obchodní akademie," pokračovala předsedkyně.

Podle ní v současné době dochází ke zkreslování historie. Výjimkou nejsou ani případy zesměšňování událostí, a to i těch, ke kterým došlo v průběhu druhé světové války. Alena Mézsárosová vyzvala přítomné, aby se na tyto události nezapomínalo. „Na koho bychom měli být více hrdi, než na ty, kteří riskovali své životy i životy svých blízkých za naši svobodu. A věděli to a neptali se, co za to," prohlásila Alena Mézsárosová.

Čtvrteční pietní akt navštívila i dcera profesora Františka Urbana Sylvie Wenzlová. „Bylo to velké uctění památky mého tatínka," konstatovala dcera Františka Urbana. Celé včerejší setkání sledovala se slzami v očích a po jeho skončení uvedla, že takovou vzpomínkovou akci ještě nezažila. Když tatínka odvedli, nebyl jí ani jeden rok. O jeho osudu se dcera celou pravdu dozvěděla až po revoluci.