Majitel nenačovické sklárny Julius Starove odjíždí v těchto dnech do Indie, aby zde spolu s dalšími odborníky provedl opravu na památníku Indiry Ghandiové.

Skleněný monument, který symbolizuje řeku, věnovala před dvaceti lety na počest Indiry Ghandiové Československá republika. Památník se nachází na místě, kde byla tato klíčová osobnost indického hnutí za nezávislost zastřelená.

Pomník před dvaceti lety navrhl profesor Frič, opravu si vzal na starost jeho syn Jiří Frič. Právě ten oslovil majitele nenačovické sklárny, aby zde vyrobili nové bloky.

„Zub času je neúprosný a za téměř dvě desetiletí, kdy byl památník vystaven neúprosným klimatickým podmínkám, bylo potřeba provést rekonstrukci památníku,“ uvedl Julius Starove, který se před dvaceti lety v Poděbradských sklárnách na výrobě památníku významně podílel. Vymyslel totiž konstrukci formy.

Na výrobě nových skleněných dílů se kromě nenačovické sklárny, jejíž zaměstnanci měli za úkol vytvořit zhruba 400 malých bloků, podílela i nižborská sklárna, která si vzala na starost výrobu velkých bloků.

Představitel nenačovické sklárny proto v současné době míří do Indie, aby zde dohlédl na opravu tohoto pro Indii významného památníku. „Podílíme se na opravě památníku jen nepatrnou částí, takže to pro nás není finančně lukrativní zakázka. Rozhodně je to ale prestižní záležitost,“ dodal podnikatel Julius Starove.