Přítomno bylo 15 zastupitelů, kteří alokaci prostředků jednohlasně odsouhlasili. 1,5 milionů korun je nyní v připraveno jako rezerva, která bude použita na pomoc Ukrajincům, kteří našli útočiště v Berouně. Zbytek se pošle Lékařům bez hranic.

Rada města navrhla, aby suma 500 tisíc korun odešla jako přímý dar prostřednictvím neziskové organizace Lékaři bez hranic. A právě kolem způsobu, jak by tyto peníze měly být použity, se rozpoutala ostrá debata. Zastupitelé se přeli, zda mají prostředky posloužit k nákupu vojenského materiálu či být použity humanitárně.

Kongresové centrum Praha, metropolitní asistenční centrum na pomoc Ukrajině, 15. 3. 2022.
Místa pro ukrajinské děti ve školách a školkách v regionu rychle ubývají

„Myslím si, že veřejné peníze by měly být primárně použity na lékařskou péči v postižených oblastech,“ uvedla starostka Soňa Chalupová (ODS).

Nápad se ale nezamlouval opozičnímu zastupiteli Luboši Zálomovi (Lepší Beroun), který se stavěl k tomu, aby peníze spíše pomohly s nákupem obranného vybavení pro ukrajinskou armádu. Podle něj to jsou zbraně, co vyhrává válku. „Humanitární pomoc je jistě důležitá, ale někteří politici říkají, že se bojuje za nás a naší svobodu. Ukrajina tedy potřebuje zbraně, aby se mohla bránit. Čím hůře Rusko dopadne, tím více bude od něj na další léta pokoj,“ uvedl zastupitel.

Zálom poté přednesl pozměňovací návrh, který měl zajistit, aby byly finanční prostředky poslány na účet ukrajinské ambasády. Ta by je posléze mohla použít dle svého uvážení, právě třeba i na nákup vojenského vybavení. K jeho názoru se přidal také Adam Voldán (Beroun sobě), podle něhož jsou v tuto chvíli zbraně důležitější.

„Tím nechci zlehčovat humanitární pomoc, ale měli bychom ukázat, že z našich veřejných peněz podporujeme Ukrajinu a dáváme jim peníze na to, na co chtějí oni,“ uvedl Voldán.

Proti pozměňovacímu návrhu byl rovněž místostarosta Dušan Tomčo (Nezávislí Berouňáci), který uvedl, že válku většinou nikdo nevyhrává. „Ve válce všichni prohrávají a myslím si, že ukázáním občanům města, jakým způsobem chceme pomoct, je důležité, a vyjadřuji tak svůj hlas, abychom pomohli humanitárním způsobem,“ argumentoval Tomčo.

Billboard na budově v Plzeňské ulici v Berouně.
OBRAZEM: Hitlerovi pohrobci, hlásá billboard o Brežněvovi, Stalinovi a Putinovi

Stejný názor sdílel i zastupitel Ivan Kůs (ČSSD), který pronesl, že umožněním nákupu zbraní akorát přispěje k nárůstu obětí. „Nerad bych, aby tyto peníze skončily někde v černé ukrajinské díře,“ mimo jiné uvedl. Zálom nato reagoval, že ČSSD vždy byla spíše proruská strana. Kůs jej zase za tento výrok vyzval k odstoupení.

Nakonec hlasováním prošlo, že se peníze pošlou Lékařům bez hranic. Starostka potvrdila, že se nemusí jednat o poslední pomoc, kterou město takovýmto způsobem poskytnulo.