Nařízení vedení města reguluje reklamu šířenou podnikateli i organizacemi na veřejně přístupných místech mimo provozovnu či sídlo firmy. Regulaci reklamy odsouhlasila rada města v návaznosti na Program regenerace městské památkové zóny Beroun na období 2016 – 2019, které zastupitelé města schválili v prosinci roku 2016. „V případě, že si někdo není jistý, zda jeho reklama není v rozporu s tímto nařízením, může kontaktovat náš odbor,“ uvedla vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje Dana Vilhelmová s tím, že někteří podnikatelé se již na jejich odbor s dotazy obrátili.

V případě, že podnikatelé reklamní štíty a jiné poutače, které jsou v rozporu s nařízením města, neodstraní, hrozí jim od 1. Dubna pokuta až 100 tisíc korun.
S reklamou je to stejně jako s graffiti. Místo aby začaly ubývat, tak se zvětšují a rozšiřují. Město proto vydalo nařízení, jež se vztahuje na reklamy nepodléhající stavebnímu povolení. Takže ne u billboardů. Nařízení se týká reklamních poutačů, které jsou v našem městě různě montovány na zábradlí, domy, ploty a podobně. Ty chceme eliminovat,“ vysvětlil místostarosta Michal Mišina. „Chceme, aby návštěvníci Berouna viděli hezké město a ne milion reklam, které tady nyní jsou,“ dodal.

Nařízení rozděluje území města mimo částí Jarov, Zdejcina, Hostím, Lištice na čtyři kategorie veřejně přístupných míst, a to A, B, C a D. Reklama je regulovaná v závislosti na kategorii. A je městské jádro a městská památková zóna, B obvodová městská jádra, prostranství hlavních uličních koridorů, plochy soustředěné cílové dopravy, C veřejná prostranství s převahou zeleně a D ostatní.

Od 1. dubna budou asistenti prevence kriminality sledovat, zda v ulicích vybraných částí města není umístěna reklama v rozporu se zmiňovaným nařízením. Nevyhovující reklamu fotograficky zdokumentují a předají odboru územního plánování a regionálního rozvoje. „V tomto případě nejprve zjistíme vlastníka zašleme mu upozorňovací dopis s výzvou, aby reklamu neprodleně odstranil,“ upozornila Dana Vilhelmová. Pokud na dopis majitel nezareaguje, pak mu hrozí pokuta.

Ilustrační foto.
Kam s odpadem, až se zavřou skládky? Kraj odpoví brožurou

Město bude odstranění reklamy kontrolovat postupně. Začne centrem města, které je památkovou zónou. „Přiměřená reklama a vývěsní štíty hsitoricky k veřejnému prostoru patří. Co je ale podstatné, to je právě přiměřený a danému prostředí odpovídající počet reklamních sdělení a jejich profesionální a kultivované zpracování,“ říká architekt Pavel Koubek.

„Propagace zboží, obchodu a řemesel historicky k určitým typům veřejných prostranství přirozeně patří. Bohužel současný rozsah, živelnost a míra působení propagačních prostředů a metod vytvářejí atmosféru chaostu a degradují městské prostředí,“ zdůvodňuje rozhodnutí města starosta Berouna Ivan Kůs.

A co na nařízení říkají lidé a sami podnikatelé v centru města?

„Odpor vůči reklamě je v zásadě odporem vůči produkci hodnot, a protože produkce je důsledkem racionality, je násilný postup vůči svobodné reklamě snahou udupat racionalitu v jejím nejzákladnějším principu. A je už naprosto podružné, že reklama může být různá – vkusná i odpuzující, vlezlá i citlivá, manipulující i férová, úsměvná i nudná,“ tvrdí ve svém prohlášení Luboš Zálom z Berouna.

Mnozí podnikatelé z Husova náměstí doufají, že jejich reklama je v souladu s nařízením města. Patří k nim i Olga Soukupová, která provozuje na náměstí lékárnu. „Venkovní reklamu v podstatě nepoužíváme. Výlohu máme polepenou pouze dvěma plakátky. Jsou to takové celoplošné reklamy. To jim snad nebude vadit. Pak máme nad vchodem zelený poutací kříž. Ten už jsme ale s městem jednou řešili. Nesmí tam běhat žádná reklama, a to dodržujeme. Myslím si, že jsou podnikatelé v poslední době hodně omezovaní, a že to nařízení není správné,“ uvedla Olga Soukupová.

Fotbalista FK Komárov bude na dotazy čtenářů Deníku odpovídat ve čtvrtek 8. března od 10 hodin.
ONLINE: Zeptejte se fotbalisty Michala Pužíka!