Již v roce 2017 zafinancovalo město Beroun projekt na vyčištění města od graffiti. V následujících měsících tak odstranilo nápisy z koupaliště na Velkém sídlišti, základních škol nebo autobusových zastávek, stejnou očistu dostaly i soukromé subjekty, mezi kterými je i berounské muzeum.

Ovšem náprava škod se samozřejmě ukazuje jako ten nejméně efektivní způsob, vedení města se tak rozhodlo trestné činnosti předcházet. V této věci se tak začíná obracet na samotné občany města, které motivuje finanční odměnou v případě, že jejich informace povede k potrestání takového sprejera. Takový obezřetný občan si pak může přijít až na 15 tisíc korun.

Avšak podle místostarosty Michala Mišiny chce město dát sprejerům prostor pro jejich kreativitu. „Chtěli bychom na graffiti vyčlenit určitou plochu, kde by sprejeři mohli beztrestně malovat. Máme vytipované hned dvě plochy, které by se k tomuto účelu daly využít,“ řekl Mišina.

Že ale finanční motivace dobře funguje, je dobře vidět na případu, který řešila Městská policie na sklonku roku 2018. Strážníci přijali dvě oznámení o sprejerství. Oba případy dopadly z pohledu výtržníků nelichotivě a jsou v současné chvíli v šetření Polici ČR. Vandalům nyní hrozí trest.

Ilustrační foto
Aktuální údaj o Středočeších: jde už o 1 365 302 hlav!
Ilustrační foto
Počet infekcí dýchacích cest výrazně roste