Nový Jáchymov/ Obyvatelé Nového Jáchymova, zejména mládež, se nechtějí smířit s tím, že se v obci nesmějí konat letní taneční diskotéky. Ty v rámci kulturního léta pravidelně pořádaly místní společenské organizace, jako je například základní škola, občanské sdružení, rybáři a sportovci. Ti si vstupným z diskoték vydělávaly na svoji činnost.


Nyní už několik měsíců zeje taneční parket, do jehož rekonstrukce obec investovala statisíce korun a plynuly tam peníze i ze státních dotací, prázdnotou. Vybudování letního parketu stálo 201 tisíc, vybudování podia 606 tisíc a sociálního zařízení 370 tisíc korun. „V naší obci se zrušení diskoték poměrně dost řeší už několik měsíců. O jejich zákaz se postaralo sedm občanů Nového Jáchymova, kteří si podali stížnost na hygienu,“ uvedla Šárka Slánská.


Na popud občanů pak přijeli pracovníci hygieny a na základě jejich měření hlasitosti produkce se muselo s pořádáním diskoték na tanečním parketu přestat. „Zjistili, že jsou v okolí parketu porušovány normy hluku, a tak jsme bez diskoték. Ty přitom měly v naší obci letitou tradici. Kromě nich se ale na tanečním parketu konaly i jiné kulturní akce, které byly určeny i starším občanům. A teď nemáme v obci nic. A to vše je pryč kvůli několika nepřejícím lidem, kteří už zřejmě zapomněli, že i oni si na parket chodili zatancovat,“ poznamenala k problému Šárka Slánská.


Obec i občanské sdružení Pohoda se snažily se stěžovateli vyjednávat. „Domluva ale není žádná. Dokonce od nich padl návrh, aby byl z Cechu kostel,“ dodala ještě Slánská.


Podle starostky Nového Jáchymova Ivy Kinclové se s nařízením hygieniků nedá nic dělat. „Padl návrh abychom zkusili nějaké diskotéky zorganizovat v sále místní hospody. Její prostory ale také nesplňují všechny parametry. Nejde jen o hluk z hudby, ale i o to, že mládež nesmí vybíhat ze sálu ven, a aby nedělala hluk v ulicích než se rozejdou domů. V případě, že budou pokračovat další protesty, tak bude mládež bez diskoték,“ uvedla k problému tanečního parketu Iva Kinclová.