Téměř dvacet let vyrábí Miluše Šímová figurky a zvířátka z vizovického těsta. Během celé této dlouhé doby svoji techniku neustále zdokonalovala.

„Na veřejnost jsem ale se svými výrobky hned nešla. Nejprve jsem se touto technikou zabývala na berounském učilišti, kde jsem pracovala. Učila jsem této technice děti. Až potom jsem se jí začala věnovat jako své profesi,“ upozornila Miluše Šímová z Berouna.

Výroba vizovického pečiva je velmi namáhavá na ruce. Těsto je tuhé a mělo by se vždy hodinu zpracovávat a hodinu odpočívat.
„Já ho ale celou hodinu hníst nevydržím. Hnětení těsta je velmi namáhavé na klouby. Měla jsem z něho už i zánět v kloubech. Proto si vždy ráno těsto zadělám a během dne ho potom vždy po chvílích zpracovávám,“ vysvětlila svůj šetrný způsob berounská výtvarnice.

Miluše Šímová vyrábí z vizovického těsta zhruba 35 druhů zvířátek. Každé z nich představuje v lidové tvorbě určitý symbol. Ježek například vypíchaval zlo a nemoci z chalupy, žabka je zase symbolem čistoty vody, labuť znakem milostnosti a ryba je symbolem mlčenlivosti. „Rybu u mně kupují většinou muži s tím, že je to dárek pro tchýni,“ říká se smíchem Miluše Šímová.

Figurky berounské výtvarnice si mohli lidé prohlédnout také na Pražském hradě při loňské výstavě betlémů. Letos Miluše Šímová své výrobky představí veřejnosti na výstavě v berounském muzeu. Ta bude pro veřejnost otevřena už na začátku prosince.