Podvodníci používají osvědčené finty a staré občany se snaží oklamat pohádkou o tom, že jim jdou vrátit přeplatek za plyn, elektřinu a nebo, že potřebují rozměnit pětitisícovou bankovku.

Důchodci je ve většině případů důvěřivě vpustí do svých domovů. Policie proto pořádá různé preventivní akce, které mají seniory na toto nebezpečí upozornit.

„Pořádáme pro ně různé besedy, při kterých jim vysvětlujeme, jak nebezpečné pro ně je, vzít si do bytu cizí lidi. Upozorňujeme je na vše, co se jim při tom může stát,“ uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Jedna z těchto besed se uskutečnila také v berounském klubu důchodců. Jejím cílem bylo varovat seniory před podvodníky, kteří mohou ke své trestné činnosti využít letošního sčítání obyvatel.

„Všichni lidé dostali do svých schránek informace o tom, kdo k nim v roli sčítacího komisaře a v kolik hodin přijde. Seniory jsme také upozornili na to, že je zcela zbytečné, aby si komisaře zvali domů. Vše potřebné s nimi mohou vyřídit mezi dveřmi,“ poznamenala Marcela Pučelíková.

Nedávno se například nějaký muž snažil vloudit do bytu k seniorce v obci Felbabka, a to pod záminkou, že jí nese přeplatek za elektřinu. Chtěl po ní, aby mu rozměnila pětitisícovou bankovku. Ta na něho ale zavolala policii a muž rychle zmizel.

„V Běštíně jeden senior zahnal podvodníky fotoaparátem. Zazvonili na něj muži tmavé pleti a pod záminkou, že mají pro něj na prodej nějaké zboží, chtěli aby je vpustil dovnitř domu. Muž si zašel domů pro fotoaparát a začal nezvané návštěvníky fotit. V tu ránu se rychle rozutekli pryč,“ uvedla Marcela Pučelíková.