Beroun – S plány vládního kabinetu na změny v systému odměňování státních zaměstnanců od příštího roku nesouhlasí nejen policisté a hasiči, ale i pracovníci Okresního soudu v Berouně.

Svůj protest vyjádřili tím, že připojili své podpisy k hromadné petici pracovníků okresních soudů České republiky, která byla odslaná ministrovi spravedlnosti.

„Podle zveřejněných průměrných platů ministerstva by měla mít soudní zapisovatelka 18 až 20 tisíc korun. Což ale není pravda. Ona má zhruba jen 13,5 tisíce korun. Máme stejný názor, jako pracovníci ostatních soudů a žádáme, aby se naše mzdy nesnižovaly,“ uvedla nejmenovaná vedoucí pracovnice berounského soudu.

Soudním zapisovatelkám se nelíbí hlavně změny, které by se měly dotknout jejich tarifního systému.

„Petici okresních soudů jsem samozřejmě podepsala. Se snížením platu nesouhlasím. Zatím ještě přesně nevím o kolik korun by mi plat klesl, ale odhaduji, že by to dělalo více jak dva tisíce korun. Naše práce je platově už takhle podhodnocená, proto mi připadá nespravedlivé, že nám chtějí plat ještě snižovat,“ postěžovala si zapisovatelka Okresního soudu v Berouně Kristýna Dumská.

Stejný názor má i její kolegyně Kateřina Pařezová. „Se snižováním platů zásadně nesouhlasím. U soudu pracuji už deset let a naposledy se mi zvedl plat asi před třemi roky. O peníze, které mi tenkrát přidali, bych avizovaným snížením našich platů nyní přišla,“ uvedla berounská soudní zapisovatelka.

Na státní zaměstnance čeká od příštího roku ale ještě jedna rána. Po očekávaném desetiprocentním snížení celkového objemu peněz na jejich výplaty přijdou o další finanční prostředky v podobě příspěvků na dovolené, důchodového připojištění a příspěvků na stravování.