Beroun/ U Okresního soudu v Berouně pokračovalo soudní líčení s dobrovolným hasičem z Králova Dvora. Pětatřicetiletý zkušený hasič čelí obžalobě z trestného činu ublížení na zdraví. 29. prosince loňského roku pospíchal s kolegy ze sboru k nahlášenému požáru v centru Berouna. Při projíždění světelné křižovatky ulic Plzeňská a Koněpruská vjel obžalovaný hasič se zásahovým vozem do křižovatky na červenou a střetl se zde s osobním vozem Škoda Felicie.


Šedesátiletý řidič škodovky zemřel, jeho šestnáctiletý spolujezdec utrpěl vážná zranění. Po mrtvém zůstala manželka a čtyři dcery, které se dožadují odškodnění ve výši 240 tisíc korun.


Při prvním soudním líčení obžalovaný uvedl, že vozidlo králodvorských dobrovolných hasičů mělo v době, kdy projíždělo kritickou křižovatkou, zapnutá výstražná světla i zvukové výstražné znamení. Škoda Felicie nejprve zastavila u ostrůvku a pak se znovu rozjela. Zraněný mladík, který v osobním voze seděl, uvedl, že si z nehody nic nepamatuje. Nyní měli být v jednací síni vyslechnuti dva svědci, kteří se nedostavili k uplynulému jednání. K soudu z nich ale přišel pouze jeden.


„Stál jsem v křižovatce na červenou ve směru z Berouna na Králův Dvůr. Kdy jsem přesně uslyšel hasičský vůz, nedovedu říci. Bylo to někdy, když byl před křižovatkou. Osobní auto i hasičský vůz byly v pohybu. Hasičské se snažilo osobnímu vyhnout. Když se srazily, jely směrem na mne. Všechno byla otázka vteřin,“ popsal předvolaný svědek situaci na silnici, která předcházela tragické dopravní nehodě a dodal: „Nemohu se vyjádřit k tomu, zda osobní vozidlo Škoda Felicie během tohoto manévru zastavilo.“


Svědek, který se k soudu nedostavil ani podruhé, bude k dalšímu líčení předveden. Kvůli jeho výpovědi muselo být jednání odročeno.
Případ hasiče je precedent pro jeho kolegy i ostatní záchranáře. Při záchraně životů a majetku jiných lidí se velmi často dostávají do rizikových situací. Protože mladému hasiči hrozí trest odnětí svobody v rozsahu až pěti let, všichni s napětím čekají, jaký výrok berounský soud nakonec vynese.