Zde silný vítr zvedl celou střechu místní mateřské školy a přemístil ji na zahradu školy.

„Je to katastrofa. Patnáctého srpna jsme mateřskou školu otevřeli a kvůli téhle pohromě ji musíme zase zavřít. Všechno je promáčené, místnosti se budou muset znovu vymalovat. Rozsah škod vlastně teprve zjišťujeme. Počítám, že do prvního září bude školka zavřená, pak se uvidí. Pro rodiče dětí to bude velmi nepříjemná zpráva,“ informoval starosta Chyňavy Václav Kšír s tím, že v pondělí zasedne obecní rada, která rozhodne o dalším postupu řešení tohoto problému.

„Prozatím jsem mluvila jen s několika rodiči a ti vzniklou situaci chápou. I se nabídli, že v případě potřeby nám přijdou pomoci. Když se to stalo, tak v budově školky naštěstí nikdo nebyl. Štěstí, že se při tom všem nikomu nic nestalo. Když jsem sem přišla, tak to byl hrozný pohled. Voda tekla proudem ze stropů. Je poničený nábytek, hračky a vše, co bylo papírové, vzalo za své,“ řekla ke katastrofě zástupkyně ředitelky Základní a mateřské školy Chyňava Vladimíra Lepičová.

Škody, které bouřka v Chyňavě způsobila, pomáhali obci o víkendu likvidovat místní dobrovolní hasiči společně s kolegy ze Železné a Malých Přílep. Největší problém měli se střechou, která spadla i s dřevěným podkladem.

„Střecha byla nová. Na mateřskou školu jsme ji dávali před necelými třemi lety. Všechno máme naštěstí pojištěné, nevím ale, jak dlouho potrvá, než nám pojišťovna škody uhradí,“ uvedl starosta Chyňavy.

„To si neumíte představit. Všude tady kolem šel led,“ tvrdí místní o kroupách, které silný vítr provázely.

„Nebylo to ale po celé vsi, šlo to v pásu širokém asi sto metrů,“ upozornili chyňavští hasiči na rozsah přírodního živlu.

Silný vítr lámal v obci větve a vyvracel stromy. „U Jonášů to na zahradě vyvrátilo letitý ořech. Byl starý několik desítek let. Další ořech spadl na zahradě u Krobů. Ten poničil bývalému starostovi Proškovi plot a nám to vyvrátilo starou třešeň,“ popsala některé ze škod Jaroslava Kšírová. Stromy popadaly i v lokalitě Podkozí a okolních obcích.

„Co nás ale nejvíce mrzí je to, že nám vítr zničil i tu krásnou vrbu u nádrže s lekníny,“ poznamenal Václav Kšír. „Je to velká škoda. Koukal jsem na to z okna,“ dodal Václav Pelc.