Začínající i zkušení chovatelé si zde přišli opravdu na své. Zhruba jednasedmdesát chovatelů z celého berounského regionu a jeho blízkého okolí vystavovalo v Suchomastech celkem 564 kusů domácích zvířat.

„Uspořádání takové výstavy není nijak jednoduchá ani levná záležitost. Každoročně nás vyjde zhruba na 30 až 40 tisíc korun a připravujeme ji několik měsíců. Naštěstí nám s jejím finančním zajištěním pomohou každoročně sponzoři,“ uvedl předseda suchomastské organizace chovatelů Jaroslav Peták.
Nejvíce peněz spolyká posuzování vystavených zvířat. Posouzení jednoho vystavovaného zvířete stojí 11 až 14 korun.

Když to vynásobím celkovým počtem zvířat, zaplatíme za posouzení velkou finanční částku. Naštěstí vždy dostaneme od posuzovatelů nějakou tu slevu,“ upozornil Jaroslav Peták.

Další finanční náklady si vyžádá tisk katalogů a ceny pro úspěšné chovatele. Letos byli odměněni vázami. Každá z nich byla v hodnotě tisíc korun.
Na letošní suchomastské výstavě se předvedlo celkem 166 kusů králíků dvaceti plemen. Z toho bylo 27 procent na prodej. Holubů bylo 250 kusů 24 plemen. Z drůbeže si mohli návštěvníci prohlédnout jedenáct plemen. V kotcích jí bylo umístěno celkem sto kusů.

„V poslední době naši chovatelé přecházejí zejména na malá plemena. Od těch velkých začínají ustupovat. Proto jsou letos na naší výstavě i křepelky. Vystavují je zde dokonce tři chovatelé i s vejci,“ upozornil předseda suchomastských chovatelů.

„Výstava je moc pěkná. Jezdím na ní s dětmi každý rok. Je tu taková přátelská atmosféra a holky mě vždy umluví na nějakého králíčka. Máme jich doma už asi pět druhů,“ okomentovala letošní suchomastskou výstavu zvířectva Jarmila Poncrová ze Zdic.