Třináctý ročník oslav vinobraní v Karlštejně přilákalo víkendu do malé obce rekordní počet návštěvníků. Ti, co dorazili v kostýmech, letos nemuseli platit vstupné. A bylo jich opravdu požehnaně. „V historických gotických kostýmech jsme měli v průvodu šest set lidí,“ uvedla vedoucí karlštejnského kulturního sdružení a ředitelka vinobraní Helena Kolářová.

Cestu královského průvodu, který kráčel napříč obcí na hrad Karlštejn, lemovaly tisíce zvědavých lidí. „Rok od roku jezdí na naše vinobraní více lidí. Odhaduji, že v sobotu mohlo do Karlštejna přijet 17 až 20 tisíc lidí. Přestože jsme letos snížili vstupné na sto korun, počítám, že tisícovka z nich prošla bez placení,“ řekl k návštěvnosti starosta Karlštejna Miroslav Ureš.

Přestože organizátoři této velkolepé akce připravovali program vinobraní velmi pečlivě a dlouho, ani vinobraní se neobešlo bez nečekaných problémů. V neděli musela například z jednoho z kočárů vystoupit šlechta. „V polovině obce se ulomila u druhého kočáru oj a šlechta, která se v něm v průvodu vezla, pak musela cestu na hrad absolvovat pěšky. Jít pěšky, ale bylo velmi příjemné,“ poznamenal k úsměvné příhodě kastelán hradu Karlštejn Jaromír Kubů.

Další problémy museli organizátoři karlštejnského vinobraní řešit s parkováním a dopravou. Tisíce lidí dorazili na vinobraní autem a v jeden okamžik jich byla kolona až do sousední obce.