Ulice Karlštejna za pár dnů zaplní tisíce turistů. V obci se v sobotu a neděli koná už třináctý ročník vinobraní. To loňské si nenechalo ujít přes dvacet tisíc lidí a jak pořadatelé očekávají, letos se jich do malé obce na břehu Berounky sjede zřejmě stejné množství. Představitelé Karlštejna se proto obávají problémů s parkováním a žádají návštěvníky, aby na vinobraní nejezdili autem.

„České dráhy v tyto dny přidají vagóny k vlakovým soupravám, které míří do Karlštejna. Přestože jsme oproti uplynulým ročníkům rozšířili záchytná parkoviště, doporučujeme lidem, aby se do Karlštejna vypravili vlakem,“ upozornil starosta obce Miroslav Ureš.

Karlštejnské vinobraní turisty láká zejména svým bohatým a pestrým programem, jemuž dominuje královský průvod, který už tradičně směřuje na hradní nádvoří Karlštejna. „Oproti uplynulým ročníkům jsme změnili výši vstupného. Dříve bývala cena sobotní vstupenky 150 korun, protože platila na oba dny vinobraní. Letos jsme udělali na sobotu i neděli jednotné vstupné, a to ve výši sto korun. Protože je v pondělí státní svátek, byl nedělní program prodloužen až do večerních hodin,“ uvedl kastelán Karlštejna Jaromír Kubů.

Děti do patnácti let a všichni návštěvníci, kteří na vinobraní dorazí v dobovém kostýmu, mají vstupné zdarma. Jen někteří z nich ale budou moci vyslechnout královský projev na hradním nádvoří. „Nádvoří má omezenou kapacitu. Vejde se na něj zhruba sedm set lidí. Takže budou mít štěstí ti, co na nádvoří dorazí mezi prvními,“ upozornil Jaromír Kubů.

Vinobraní poznamená i provoz hradu. V sobotu i v neděli se v době od 13.30 do 16 hodin neuskuteční žádná prohlídka.