Provozovatelé restaurací a pohostinství si budou moci zřejmě sami vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Rozhodli o tom senátoři. Podle novely protikuřáckého zákona, kterou v pátek schválil Senát, bude muset být restaurace označena příslušnou nálepkou. Návštěvník tak pozná, do jaké restaurace vstupuje. Zda je to kuřácké či nekuřácké zařízení. Novelu, která je podle majitelů restaurací paskvilem a zákonodárci se pouze zbavili odpovědnosti, ještě musí podepsat prezident. Pokud zákon podepíše, vstoupí v platnost 1. července 2010.

Podle průzkumu navržená forma protikuřáckého zákona některým restauratérům vyhovuje. „Takový návrh docela schvaluji. V současné době máme jednu kuřáckou a jednu nekuřáckou místnost. Jestli ale bude naše restaurace v budoucnosti kuřácká či nekuřácká a nebo obojí, na tom se musíme ještě domluvit,“ uvedla Jana Bělohlávková z králodvorské restaurace U Bělohlávků.

Jiní majitelé tvrdí, že taková novela protikuřáckého zákona nic neřeší. „Já bych byl proto, když chtějí udělat zákon, tak ať je buď tak, anebo tak. Ne, že udělají takový paskvil. Rád bych aby v budoucnu byla nejlépe naše restaurace kuřácká i nekuřácká. Plánuji, že v restauraci udělám zateplenou zimní předzahrádku,“ uvedl Pavel Suchopár, majitel berounské restaurace U Aleny. Podle průzkumu tak většina restaurací zůstane kuřácká.

Novela protikuřáckého zákona tak vlastně nic neřeší a zodpovědnost ohledně zákazu kouření přenáší na restauratéry. Pokud se rozhodnou pro variantu, že podnik bude určen pro kuřáky i nekuřáky, budou muset být obě skupiny odděleny.

Kromě výše uvedeného, se novela protikuřáckého zákona dále zabývá definicí veřejných míst, kde se nesmí kouřit, zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem, a nově vymezuje, co jsou kuřácké potřeby.

Senátoři se při projednávání novely ale zabývali i přísnějším návrhem. Ten předpokládal úplný zákaz kouření v restauračních zařízeních. Jeho verzi ale zákonodárci neschválili.

Úplný zákaz kouření v restauracích přitom platí ve většině zemí západní Evropy. Ve státech Evropské unie se nesmí v restauracích kouřit například v Británii, ve Švédsku, ve Finsku i ve Francii. Z evropských států je to dále Chorvatsko a Černá Hora. Před několika dny se k zemím, které zcela zakázaly kouření v barech a restauracích, připojilo i Turecko. Zde byl zákon zakazující kouření na veřejných místech schválen už počátkem loňského roku, ale bary a restaurace měly rok a půl na to, aby se na nový předpis připravily.

V současné době se v České republice nesmí kouřit ve vlacích, veřejných budovách, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno. Kouřit by přitom měla čtvrtina Čechů.